Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели съобщава, че все по-трудно става намирането на персонал за сезонна работа на морето. 90% от хотелиерите, до които се допитва асоциацията, смятат, че проблемът ще се задълбочи през летния сезон тази година.

Никол Манолова работи на морето от 15-годишна. Това лято обаче ще почива от сезонния труд.

„Като администраторка съм работила по хотели, но съм била и сервитьорка. Много трудно успях да намеря и работодател, който да ми харесва, и заплащане, и условия, които да са на ниво“, заяви тя.

Впечатленията ѝ от работата на морето са, че се търси главно персонал, който да работи за малко пари, но да върши много работа.

Оказва се, че работодателите често не осигуряват регламентираната почивка на служителите си.

Проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели сочи, че хотелиерите по Черноморието ни се сблъскват с трудности при намирането на сезонен персонал.

Основен проблем е сезонността на работата. На второ място - недостатъчното доверие на хората в бранша като работодател, споделят от асоциацията.

От бранша търсят решения на проблема - сред тях ангажиране на млади българи. Разбира се, на дневен ред е и въпросът с вноса на персонал.

Хотелиерите отбелязват увеличение на заплатите спрямо миналата година - минимум 10-15%.

Повечето работодатели осигуряват безплатно настаняване и изхранване за персонала. А изискванията им при набирането на нови служители не са високи - препоръчително е да имат опит от минали години и да знаят поне един чужд език.

Сред сезонните работници у нас преобладават българите, а най-търсени са готвачите и рецепционистите. От бранша твърдят, че добрите хотелиери могат да разчитат на един и същ персонал година след година, без да се налага всяка година да търсят нови служители.

Източник: nova.bg