Концесионерът на Летище Бургас не може да предостави каквито и да е прогнозни какви полети ще има за периода юли-октомври. Това се посочва в официално писмо, изпратено от ръководството на аеропорта до председателя на Постоянната комисия по туризъм в Общинския съвет Живко Табаков.

Тази непрогнозируемост е в резултат на несигурността относно въздействието и продължителността на пандемията Covid-19, съчетана с липсата на информация какво поведение и търсене на клиентите ще следва след рестартиране на оперативната дейност, посочват от летището.

В депешата се посочва също, че трафикът на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ общо за двете летища във Варна и Бургас през април е отбелязал спад от 98 % в сравнение със същия период на миналата година. В момента аеропортът в Бургас обслужва полети до летището в Лондон – Лутън (обслужвани от Wizz Air). През месец май тази година броят на излитащи и кацащи самолети на летище Бургас е намалял с 94 %, а пътническият трафик е спаднал с 99 % спрямо същия месец на 2019 г.

От „Фрапорт“ очакват частично връщане на други планирани дестинации от юни и частичен рестарт на туристическите чартъри едва след средата на юни или началото на юли. Това предположение зависи единствено от развитието на пандемията Covid-19 в България, както и на основните пазари на туристи, и е предмет на национални и европейски споразумения за отпускане на ограничителните мерки на границите.

Към настоящия момент планираните кацания и излитания за месец юни 2020 г. са с 91 % по-малко в сравнение със същия месец на предходната година. Възможно е да има още анулирани полети. Очаква се броят на пътниците паралелно да следва тенденцията на спад на самолетодвижения.

Табаков изнесе данните от писмото непосредствено след провелата се в Морското казино Кръгла маса по въпросите на туризма с участието на Мая Манолова, председател на гражданската платформа „Изправи се.БГ, и представители на туристическия бранш в област Бургас.

Той посочи, че по време на дискусията е повдигнат и въпросът за сухопътния транспорт.

„България разчита най-много на Румъния, Украйна, Молдова и Беларус. Затова правителството трябва да предприеме спешни мерки за отварянето на границите ни за тези държави. Бизнесът се уповава много на родния турист. Надявам се случаят с Алепу да не го отблъсне за пореден път точно в този тежък момент. Вместо с положителни новини за туризма, ние започваме със скандал”, подчерта Табаков.

По време на брифинга стана ясно, че Живко Табаков и Мая Манолов днес ще посетят мястото, където се извършва строителството на Алепу.