Идеята за екоплаж Корал е прекрасна, но така предложена е бомба със закъснител, която може да избухне още това лято и да избухва постоянно. Това коментира пред Gramofona.com кметът на община Царево инж. Георги Лапчев.

Според него, за да се запази наистина Корал е необходимо да се въведат рестрикции. „Нека да е екоплаж, но да е само за плажуване. Да се забрани паленето на огньове, поставянето на преместваеми обекти, да няма къмпинги”, обясни Лапчев и припомни, че през лятото на 2015 год. на Корал е имало 2000 души.

„Кой ще им чисти и кой ще ги пази тези хора? Миналата година буквално имаше риск от екокатастрофа. Поставихме контейнери, след това и екотоалетни. Много е хубаво и много романтично да се почива в дивата природа, но кой ще почиства боклуците, които остават след това”, коментира още царевският кмет.

Той припомни също така, че Корал е в непосредствена близост до Лозенец. „Това е курорт, който се затвърди като луксозен, а в същото време има опасност до него да се появи не екоплаж, а едно гето”, смята още кметът.

Според него при така направеното предложение местните хора ще бъдат потърпевши. Сега предложението е общината да почиства, а държавата да се погрижи за водното спасяване. Ако на местната администрация се вмени задължението да чисти екоплажа, реално това ще става за сметка на хората, които живеят до тях.

„А местните са малцинство и няма да бъдат чути. Но те ще трябва да търпят всичко”, обобщи градоначалникът. Според него е необходимо да се прецизират правилата, по които един екоплаж ще работи. Свободните плажове се явяват пряка конкуренция на останалите, което пък не е справедливо към инвестиротите.

Според Георги Лапчев и за екоплажовете трябва да се плаща, но това може да стане чрез въвеждане на туристическа такса. Практика, която е утвърдена в редица европейски курорти и която българските туристи плащат без проблем когато отидат на почивка в Гърция, но отказват да платят по родното Черноморие.