Сезонните заведения да плащат патентен данък и да не подлежат на следващ данъчен контрол. Предложението е на Стефан Топалов, който е счетоводител по професия, но от 30 години има и заведение в Созопол.

„Тук сезонът е три месеца, от които пълноценно се работи два, а административно нещата са изключително тежки за дребния бизнес с персонал до 10 човека. Трябва да си наемеш адвокат и счетоводна къща, които да ти оправят документите. А като ти дойде проверка, ти нямаш адвокат под ръка, защото си на морето за сезона“, обяснява Топалов. Данъчните проверки за него и колегите му в бранша са равносилни на държавен рекет.

„Заведението е пълно, час и пик и те нахлуват. Получава се и показност в повечето случаи, а усещането е точно за държавен рекет.“ При подобна проверка всеки ресторантьор знае, че губи оборота си за останалата част от вечерта.

„Спират ти цялата работа – спира оборота, спира касовия апарат. Клиентите просто си тръгват. При нас има неписан стандарт, че поръчката трябва да се изпълни до 20 минути. След това клиентът е нервен, вече не му е вкусно и няма да се върне при теб. А проверките на данъчните продължават повече от час“, допълва Топалов и обяснява, как миналото лято в съседно заведение данъчните точили информация на флашки до 5 часа сутринта. И всичко това се случва при условие, че заведенията имат софтуер, който е онлайн.

„Има толкова начини да бъдем контролирани. Но да командироват хора, които по цяла вечер стоят. Цели екипи, които гледат в ръцете персонала. Това е тормоз. Представете си, че четете книга и някой постоянно наднича зад гърба ви. Това е усещането, а хората ни трябва да посрещат и обслужват клиентите с усмивка, докато някой ги следи“, описва опита си с данъчните Стефан Топалов и уточнява, че подобни проверки има поне по 10 пъти на сезон.

Което води и до друг въпрос – ресурсите, които държавата харчи, за да контролира заведенията. „Пращат по 5 данъчни на един обект. Това е 10 пъти през лятото, т.е. 50 човека, на които явно се плаща и нощен труд. И държавата плаща това. Вместо да ни кажат – ето ви един патент, платете си го и работете.“

Топалов е категоричен, че повечето ресторантьори дори ще са готови да платят по-висок патентен данък, но да бъдат оставени да работят нормално и без преса от страна на държавата.