От 15 юли се въвежда нов режим на издаване на туристически визи за турски граждани. Освен 3-месечни и 6-месечни, вече ще има възможност и за едногодишни, 3-годишни и 5-годишни визи при граждани, които нямат нарушения по време на издаване на предходния подобен документ. Това обяви министърът на туризма Мирослав Боршош на брифинг в Министерския съвет.
От ведомството посочиха, че тази промяна засяга целия Европейски съюз, като целта е да се улеснят пътуванията на турски туристи рамките на Шенгенското пространство
Облекчаването на този визов режим дава възможност за по-леко, по-бързо издаване на визи, с по-дълъг срок на валидност, което ще окаже положително влияние в отношенията между двете страни в областта на туризма.
Съгласно новия „каскаден“ режим, гражданите на Турция, които пребивават на територията ѝ и кандидатстват за краткосрочна шенгенска виза, могат да получат първоначално такава, покриваща периода на пътуване, последвана от шестмесечна и едногодишна многократна виза. При редовно използване на визите и при условие, че паспортът е валиден за достатъчно дълъг период, турските граждани ще могат да кандидатстват последователно за визи с тригодишна и петгодишна валидност. Това улеснява значително процеса за пътуване и намалява административната тежест както за кандидатите, така и за визовите служби на страните членки, сочат още от Министерството на туризма.
Тази нова стъпка на европейско ниво се очаква да се отрази благоприятно на нарастващия интерес на турските туристи към България. По данни на НСИ за периода януари – май 2025 г. са отчетени над 110 000 регистрации на турски туристи, което представлява ръст от 61,6% спрямо същия период на 2024 г.
Боршош определи решението като важна стъпка към засилване на регионалната свързаност и облекчаване на туристопотока към България.
„Връзките между България и Турция имат дълбоки исторически, културни и икономически измерения. Улесняването на визовия режим е конкретен инструмент за насърчаване на пътуванията, с положителен ефект върху туристическия сектор. Това е реална подкрепа за местната икономика в граничните и морските региони, които традиционно посрещат голям брой туристи от южната ни съседка“, коментира той.