Свикнали сме да обвиняваме концесионерите и наемателите на плажовете във всички възможни грехове. Че стопаните на плажовете имат какво да променят, е факт. Често обаче се оказва, че и туристите могат да изумят с неадекватни постъпки и странно поведение. Понякога стопаните на плажните ивици и персоналът остават безмълвни пред изобретателността, а дори и наглостта на някои летовници. Работещите на плажа в Крайморие се славят като широкоскроени хора, които не задълбават над дребните неуредици, създавани от плажуващите. Признават обаче, че това лято на няколко пъти са оставали без думи.

Възрастна летовничка например вдигнала луд скандал на чистачките на плажа в Крайморие, които чистели една от дюните в края на плажната ивица. Жените били въоръжени с ръкавици и гребла, с които опитвали да премахнат салфетките, отпадъците и обелките от слънчоглед, щедро наръсени върху дюната от… същата летовничка.

„Тя беше един от редовните замърсители на плажа. Бели семки, хвърля салфетки по пясъка. Натрупа се боклук и изпратих жените да почистят“, разказва наемателят на плажната ивица Николай Димитров. В момента, в който жените започнали да почистват на ръка замърсената дюна, срещнали яростния отпор на същата туристка. Тя започнала да ги гони и да ги заплашва с медии, защото осквернявали защитената дюна. „А в същото време беше седнала точно в дюната и продължаваше да я цапа“, обясни Николай Димитров. Стигнало се до сериозен скандал и дори до викането на полиция.

Това лято със сигурност може да се запомни и със странните хигиенни навици на някои туристи. Друг случай от сезона буквално втрещил стопаните в Крайморие е именно такъв. „Както вървях в платената зона и изведнъж видях едно голямо човешко ако между шезлонгите. В същото време майка миеше дупето на детето си на брега на морето“, разказа Николай Димитров. Жената се оправдала, че детето просто си свършило работата и тя нямало какво да направи. „Душовете и тоалетните бяха на 5 метра от нея. Удобни са, чисти и най-важното безплатни, но жената избра пясъка и морето“, допълни Димитров. Майката дори не си направила труда да почисти сътвореното от наследника й, а се наложили чистачките да премахват миризливата купчинка.

Фасовете на плажа са тема, която може да се коментира безкрай. Някои от туристите просто „засаждат“ останката от цигарата си в пясъка. Други пък събирали фасовете в кутийка и когато си тръгвали, вместо да я изхвърлят в коша, просто я изсипвали отново на пясъка. „И в този случай редовната реплика когато направим забележка е: Ами нали се чисти тука! Да, ние сме длъжни да чистим, но вие защо цапате“, недоумяват в Крайморие. Връх на наглостта бил летовник, който заявил, че ще си хвърля фасовете на пясъка, защото е платил, за да ползва услугите на плажа, а почистването било една от тях…

Собствениците на кучета са друга категория летовници, които често влизат в конфликт с наемателите и концесионерите на плажове. В Бургас от години е забранено разхождането на четириноги на охраняемите плажове и техните стопани много добре знаят това.

„Повечето хора обаче си мислят, че щом са в безплатната зона, то тя е неохраняема и могат да разхождат кучетата си необезпокоявано сред туристите. „Плажът е охраняем от край до край. Щом е стопанисван, значи кучетата нямат място на него. И много често започват пазарлъци. „Ама то моето е малко, не може ли да направите изключение?“ Всъщност, не можем“, категоричен е Николай Димитров.

Той припомня, че щом на един плаж има спасители, значи той е охраняем и дори и да е безплатна зоната, забраната за кучета важи.

В края на август, когато морето беше изключително бурно и опасно, истинското предизвикателство за плажните стопани се оказаха уикенд туристите. „Идват за няколко дни и са категорични, че трябва да влязат в морето на всяка цена. Никакви аргументи за безопасност и рисковете не могат да ги убедят“, признава Николай Димитров. Няколко са случаите това лято, които са изправили на нокти спасителите.

Бурна вълна, силен вятър. Флагът е червен. Мъж с огромен дюшек решава да влезе в морето. Спасителите не му позволяват и той ги издебва когато са с гръб към него и влиза във водата. Почват да му свирят, спасителят влиза, но вълната е силна и дюшекът е повлечен навътре в морето. За щастие не се обърна“, спомня си Николай Димитров. Спасителят сигнализирал по станцията, с колегите си опитват да стигнат до летовника с въжета , но се оказва, че дължината от 100 метра е недостатъчна. Въпреки бурното море, на свой риск спасителите искат помощ от водния коридор. Свалят един от джетовете и успяват да спасят мъжа. Оказало се, че вълната го е завлякла на близо 450 метра от брега. Спасеният така и не дал адекватно обяснение, защо е пренебрегнал всички правила за безопасност и е влязъл в бурното море върху дюшек.

„Много е важно летовниците да запомнят, че ако умишлено пренебрегнат забраните и не се подчинят на инструкциите на спасителите, то спасителите не са длъжни да рискуват своя живот. Ние искаме нашите летовници да се приберат живи и здрави и с приятни спомени от почивката си на море. Искаме обаче и нашите спасители да се приберат вечерта живи в домовете си“, коментира наемателят на плажа в Крайморие.

 

Снимките на изцапаните дюни в Крайморие са от днес, само преди 5 дни те са били почистени.