60 невероятно добре запазени останки от корабокрушения разкриха в Черно море морски археолози. Те бяха открити в хода на проучванията на Black Sea MAP благодарение на най-новите роботизирани лазерни сканиращи и фотограметрични техники. Най-ранната находка засега е от класическия период, около 4-5 век преди новата ера, разказа пред журналисти в Бургас водещият археолог на проекта проф. Джон Адамс  от университета в Саутхемптън. 

Сред откритите са кораби от римския, византийския и османски периоди, обхващащи две и половина хилядолетия.

Морските археолози разкриха, че корабите лежат на стотици и дори хиляди метри дълбочина, с все още стоящи мачти, товари от амфори и корабно оборудване, разположени на палубата.

„Никога не сме виждали нещо подобно. Самата история се разгръщаше пред нас. Тази съвкупност от останки вероятно представлява един от най-добрите подводни музеи на корабите и мореплаването в света изобщо”, разкриха още от екипа на световноизвестните морски и подводни учени. Те се завърнаха от своя трети и последен сезон на теренни проучвания. В Бургас бе показана колекция от амфори и други артефакти.

Проектът Black Sea MAP е замислен от Ханс К. Раузинг, който учреди Фондацията за образование и експедиции (ЕЕFЕ), чрез която възложи проекта.