През по-голямата част от човешката история повечето хора са били лишени от икономическа свобода и възможност да се чуе гласът им.

Днес  обаче живеем в най-проспериращото време на човешката история и свободен глас на народа. Основно право на човека е да контролира собствеността си и труда си. В икономически свободното общество хората са свободни да работят, да произвеждат, да потребяват и инвестират по всякакъв начин. В такива свободни общества правителствата позволяват на труда, на капиталите и стоките да се движат свободно и всеки да използва това, от което се нуждае.

Икономическата свобода носи по-голямо благоденствие. Идеалите на икономическата свобода са силно свързани с по-здрави и сплотени общества, по-чисти среди, по-голямо богатство и развитие на човека, демокрация и елиминиране на бедността.

Индексът на икономическата свобода е полезен инструмент за различни групи, включително учени, политици, журналисти, студенти, учители, както и тези в бизнеса на

финансите. Индексът осигурява обективен анализ на 186 икономики в целия свят.

Тази година се навършват 20 години от създаването на Индекса на икономическата свобода. С негова помощ читателите могат да проследяват от две десетилетия насам напредъка на икономическата свобода, просперитет и възможности.

Едни от водещите свободни държави са: на първо място Хонк Конг , на второ Сингапур, последвани от Австралия, Чили и Ирландия.

САЩ е класиран на 12-то място, а България на 61. Тази позиция ни слага на предпоследно място в „Умерено свободните” държави.

Следващиат етап е „Най несвободните’ държави,  оглавяван от Уганда, Гамбия и завършва с Индия и Гвиана.

За най-ограничаващи правата на гражданите си държави се считат Боливия, Узбекистан, Кирибати и последните в класацията Соломонови острови.

Държавите, които дори не могат да попаднат в тази класация са Афганистан, Ирак, Косово и Либия. При тях думата „свобода” отсъства по всякакъв начин, затова и те отсъстват в тази класация.

 

Снимки:  www.en.wikipedia.org