Най-голямата размяна на шпиони от Втората световна война насам бе извършена успешно, предаде Агенция КРОСС. Това стана на летището във Виена, където кацнаха американски и руски самолет, превозващи шпионите, пише Ройтерс. Предаването отне около час и половина, след което двата самолета, вече с новите си пътници, излетяха от австрийска земя, а анализатори вече коментират положителните отражения от размяна върху руско-американките отношения.
Москва и Вашингтон се договориха да разменят десетимата руски шпиони, задържани в САЩ, и четирима руснаци, осъдени в Русия за това, че са извършвали разузнавателна дейност в полза на Запада Всички 14 души са руски граждани.
Десетимата руски шпиони, които се признаха за виновни пред съда в Ню Йорк, пристигнаха във Виена със самолет на
авиокомпания „Вижън", видяха очевидци. Единадесетият от тях успя да избяга от Кипър и все още се издирва.
Шпионският скандал избухна дни след като президентите Барак Обама и Дмитрий Медведев се срещната във Вашингтон и ядоха бургери заедно. Американските власти обявиха, че са засекли кръг от предполагаеми руски тайни агенти с фалшива самоличност, работили на нейна територия.
Четирама депортирани от Москва вече кацнаха в Лондон. Предстои им презокеански полет към САЩ. Очевидци съобщиха за Ройтерс, че самолетът с десетимата шпиони вече е кацнал в Москва.
Руското външно министерство обяви след размяната, че тя „дава основания да очакваме, че курсът поет от лидерите на Русия и САЩ ще бъде последователно прилаган на практика". Двете държави обмислят да намалят ядрените си въорюъжения.
Руска агенция вече писа "Русия 10: САЩ 4", а това може да нажежи допълнително критиките на републиканците към президента Обама, че е твърде мек с Москва.
Най-голямата размяна на шпиони по време на Студената война бе през 1985 г., когато Западът и Изтокът си предадоха 20 агенти в Берлин.