
Британците ще гласуват избирателната реформа на рефендум през следваща година, пише Ройтерс. Именно избирателната система бе един от големите препъни-камъни пред формирането на самостоятелно правителство след последните парламентарни избори, съобщава Агенция КРОСС. Вместо това за първи път от 65 г. на Острова управлява коалиция.
Британците ще трябва да избират дали да изоставят сегашната си система и да възприемат австралийския модел с „алтернативен глас". Британската избирателна система е с относително мнозинство- събралият най-много гласове печели мандата в съответния избирателен район. Тази система облагодетелства големите политически сили и
предизвиква блоково разделение на партиите.
От това се чувстват ощетени либералдемократите, които станаха трета политическа сила на изборите, а след това и коалиционен партньор на консерваторите. Те спечелиха 23 процента от гласовете, но само 57 места в 650-местната Долна камара на парламента. Ето защо хората на Ник Клег искат да се осигури повече пропорционалност в разпределените изборните резултати, но считат за компромис системата на "алтернативния глас".
При австралийската система избирателят подрежда кандидатите с преференция, а този, който си осигури над 50 процента, печели мандата. Тази система предвижда при липса на обикновено мнозинство да се елиминира най-слабият кандидат, а вторите предпочитания на неговите избиратели да се разпределят между останалите кандидати. Процесът се повтаря докато един от кандидатите не спечели 50 процента.
Очаква се промените в избирателната система да разпалят политическите страсти.