Еколозите от „Зелени Балкани“ не са нарушили Закона като са построили остров насред Поморийското езеро без екологична оценка. Това коментира пред  Gramofona.com кметът на община Поморие Иван Алексиев.

Днес от Националната асоциация „Българско Черноморие“ алармираха, че „Зелени Балкани“ са издигнали градежа без екологична оценка. Построеният остров в защитеното Поморийско езеро е с площ от 4 дка и застрашава екоравновесието в лимана.  В уникалния природен феномен са изсипани тонове пръст и чакъл, а насипът е допълнително укрепен с огромни платна, пластмасова мрежа и синтетичен текстил, което е абсолютно недопустимо. Заради липсата на ОВОС е абсолютно неясно какви поражения са нанесени върху растителния и животински свят и върху уникалното находище на лечебна кал в езерото.

Островът е изграден по европроект, от който „Зелени Балкани” прибраха над 700 000 лева. Друг и още по-голям скандал според „Българско Черноморие“ е огромната луксозна сграда, която „Зелени Балкани” построиха на брега на езерото. По документи тя се води център за наблюдение на птици. За палата от 300 кв. м. „еколозите” прибраха  1 милион 380 960 лева от Глобалния екологичен фонд. Сметката показва, че градежът е коствал по 4700 лв. за всеки квадратен метър или 10 пъти повече от нормалното!!!! 

Интересът на „Зелени

Балкани“ към Поморийското езеро започва от 1998 г. Оттогава досега те са реализирали пет проекта на обща стойност почти 7 милиона лева. За някои от проектите има фрапиращо дублиране на едни и същи дейности. Това е забранено в Правилника за изразходване на безвъзмездните средства на ЕС, защото се счита за форма на измама и източване на пари.

А през това време „зелените” заливат с протести държавата, като имитират, че бранят парк Странджа. А всъщност заявяват, че са готови да вземат 7 млн. лв., с които да управляват парка. Странно, прилича на акция за отклоняване на общественото внимание за усвояване на поредните милиони, твърдят от „Българско Черноморие“.

В наредбата за изготвяне на екологична оценка обаче ясно е написано, че екологичните проекти на екологичните организации могат да строят без задължителна екологична оценка. „Въпреки това те можеха да направят такава от морална гледна точка. Именно заради това поморийци подскочиха. Трябваше да има уважение към поморийските граждани. Да, Законът позволява, но чисто формално нищо не пречеше да си изготвят такава“, обясни Алексиев. По думите му нали точно еколозите скачат постоянно срешу строителството в защитените територии. В заключение поморийският кмет заяви, че точно еколозите са хората, които освен, че трябва да спазват Закона, трябва и да са над него.