Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП) – Сливен се включва активно в изпълнението на националния проект за мониторинг на популацията на кафявата мечка в България. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Програма „Околна среда“ 2021–2027 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, и е част от приоритетните дейности за опазване на биологичното разнообразие.

През месец юли започва теренната фаза на проекта, която включва събиране на биологичен материал от различни планински райони на страната. Целта е чрез ДНК анализ да се извърши актуално преброяване на кафявата мечка, както и да се установят половата структура, степента на генетично разнообразие и евентуалното наличие на близкородствено кръстосване. Събраните проби ще бъдат анализирани в специализирана генетична лаборатория в Словения, където се прилага утвърдена методика в подобни изследвания.

Проектът се координира от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и обединява усилията на пет от шестте държавни горски предприятия в страната, в това число и ЮИДП – Сливен, както и на дирекциите на трите национални парка – „Централен Балкан“, „Рила“ и „Пирин“.

ЮИДП ще има активна роля в събирането на проби от територията, попадаща в неговия обхват. Вече започнаха обучения за теренните екипи, водени от експерти от ИАОС, с цел запознаване с методиката за работа и правилата за етично събиране на генетичен материал от естествената среда на животните.

Проектът ще се изпълнява до март 2027 г. и има ключово значение за дългосрочното съхраняване на кафявата мечка – строго защитен вид съгласно българското и европейското законодателство. Видът е включен в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие, а действията срещу него се квалифицират като престъпление съгласно Наказателния кодекс.

Участието на ЮИДП е поредното доказателство за ангажираността на предприятието с устойчивото управление и опазването на горските екосистеми. Чрез включването си в този проект предприятието допринася за научно обоснованото планиране на природозащитни политики и опазването на един от най-емблематичните видове в българската природа.