За трета поредна година Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП) е партньор в международния проект „От Желязна завеса до Зелен пояс: възстановяване на екологичните мрежи в Югоизточна България“. Инициативата цели възстановяване на ксеротермните гори и речни галерии в районите на Сакар, Странджа и Източните Родопи, създавайки жизнени екосистеми, устойчиви на климатични изменения, съобщиха от пресцентъра на предприятието.

През първата половина на 2025 г. ЮИДП отчита значителни резултати по проекта. Извършена е почвоподготовка на 70 дка в района на ДГС Маджарово и са залесени 41 дка тополови култури в района на ДГС Елхово. Освен стопанските залесителни дейности в районите на ДЛС Тополовград, ДГС Маджарово и ДГС Елхово, предприятието реализира и успешни възстановителни дейности.

Един от похватите за възстановяването на местните растителни видове е чрез трансформация на иглолистни култури с местни дървесни видове. В рамките на проектните дейности са предвидени 180 ха да бъдат залесени с местни дъбове – цер, благун и космат дъб върху площи, освободени след санитарни или принудителни сечи в иглолистни гори.

От началото на годината досега в това направление са изпълнени 320 дка залесяване на горски култури в районите на ДГС Маджарово и ДЛС Тунджа. Извършено е отглеждане на всички новосъздадени горски площи в рамките на проекта.

В основата му стои идеята да се съхранят уникалните природни местообитания, възникнали по линията на някогашната „Желязна завеса“, разделяла Европа на Изток и Запад по време на Студената война. Парадоксално, строго охраняваните и обезлюдени гранични зони по това време се превръщат в убежище за редки и застрашени видове, благодарение на ограничената човешка намеса. Днес тези територии са символ на свързаност и устойчиво развитие.

Балканският полуостров, като център на европейското биоразнообразие, притежава изключително богатство от ландшафти и е дом на редки местообитания и видове. В България Зеленият пояс обхваща западните и южните погранични територии, включително района на Странджа.

Югоизточното държавно предприятие е партньор в изпълнението на проекта, воден от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Други партньори са Фондация „По-диви Родопи“ (ФПДР) и BirdLife Европа и Централна Азия (БЛИЦА). Финансирането се осигурява от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), управлявана от Природозащитната инициатива на Кеймбридж – сътрудничество между Университета в Кеймбридж и водещи международни организации в областта на опазването на биоразнообразието. Програмата се подкрепя от фондация Arcadia – благотворителен фонд на Питър Болдуин и Лизбет Раузинг.

С участието си в проекта, ЮИДП потвърждава своя ангажимент към устойчивото управление на горите и дългосрочното опазване на природните ресурси в България и Европа.