Българинът яде не повече от 250 гр. мед годишно. Въпреки че сме страна с традициии в пчеларството, по консумация сме последни в Европа, съобщи председателят на Областния пчеларски съюз Ботьо Ботев. За сравнение, в Германия консумацията на мед е около 6 кг. годишно на човек. „Винаги съм казвал, че е по-добре да се дават пари за мед, а не за лекарства.
Това отношение трябва да се възпитава”, допълни Ботьо Ботев. Пчеларите посрещнаха професионалния си празник с редица проблеми. От бранша отчитат, че секторът им остава пренебрегнат за сметка на земеделието, например.
„Субсидиите отиват в земеделието. За нас се отпускат някакви средства, но те са ограничени. Разбрахме, че и Европейският съюз е отказал финансиране”, коментира Станчо Жабов от Средец. Пестицидите остават основен проблем за
пчеларите. „Всяко лято след като мине самолетът, който пръска и измират пчелни семейства. Казват ни, че пръскали с безвредни за пчелите препарати, но това не е така”, допълни Станчо Жабов.
Друг проблем се оказват и ГМО културите. Въпреки, че там не са правени сериозни проучвания, пчеларите забелязват, че тези култури влияят негативно на пчелните семейства. Антените на GSM операторите пък обърквали пчелите и често те не можели да се върнат по кошерите си. Някои от тях се губели, а много често когато едно пчелно семейство осиротее, напролет го напада друго и го унищожава.
През 2013 год. за първи път производителите на мед от Бургска област не са успели да изнесат своя продукция зад граница. Причината е във високата смъртност на пчелите. По данни на Областния съюз около 70% от пчелните семейства са били унищожени.