Освен прекрасната зеленика, която радва мнозина в Странджа, в планината се срещат и уникално красиви черни щъркели.За този сезон все още никой не е срещнал птиците, но е сигурно, че от видовете вече има излюпени черни щъркели. Това съобщава Милен Рашков, биолог в ДПП "Странджа". Експертът обяснява, че еволюционно черната птица е близък родственик с добре познатият на всички бял щъркел.

„Подобно на белия щъркел, клюнът и краката са яркочервени. Тъмните части на оперението при младите черни щъркели са тъмнокафяви, клюнът и краката са сиво-зелени”, обяснява опитният орнитолог.

Големи са разликите и в поведението на двата вида. Докато белият щъркел гнезди основно в селища и задължително близо до хората, то черният избягва среща с човека.

„Черните щъркели са много плашливи и усещат от далеч човешкото присъствие. Ето защо е много трудно да бъдат снимани. Те много често гнездят край недостъпни за човека влажни зони”, обясни пред Грамофона нюз ПР-ът на парк „Странджа” Йоана Гюрова.  

Гнезда на черни щъркели са открити на няколко места – местността Бяла вода, край р. Папийско дере в землището на с. Варвара и др. Популацията на вида в границите на парка е оценена на 13 - 14 двойки, допълва още орнитологът Рашков. Подобно на белия си родственик, черният щъркел също е прелетен вид, но в сравнение с него долита по-рано (в края на февруари) и отлита по-късно (в средата на октомври).

В последните години се наблюдава и все по-често оставане на отделни групи черни щъркели в България и през зимата. Гнездовият период започва в края на март. Снасят от 2 до 6 яйца, обикновено 3 - 5.

Мътят и двамата родители, като се редуват, в продължение на 35 - 38 дни. Малките излитат от гнездото в края на юли, като 1 - 2 седмици след това възрастните птици продължават да хранят и да се грижат за тях. Храната се състои предимно от риба, по-рядко от белия щъркел се храни с жаби и други земноводни. Яде също така влечуги, гризачи, насекоми, мекотели и др.


Черният щъркел е рядък и защитен в България и Европа вид, включен в Приложение 2 и 3 на Закона за биологичното разнообразие, както и в Приложение I на Директива 2009/147/ЕО относно опазването на дивите птици (Директива за птиците). Вписан е в Червената книга на България, с категория "Уязвим". Строго защитен е и съгласно приложение II на Бернската Конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания.

Видът е силно уязвим от човешката дейност, сред най-големите заплахи за оцеляването му са безпокойството от страна на хората, нерегламентираното унищожаване на неговите местообитания, пресушаването и замърсяването на водоемите териториите, където е съсредоточена хранителната му база.

С цел опазването на вида е необходимо да не смущаваме птиците при походи сред природата, особено през размножителния период, да не изхвърляме отпадъци, замърсявайки околната среда, при провеждане на горскостопански мероприятия е необходимо да се ограничи добивът на дървесина в места където има гнезда на черни щъркели.

Така например, в някои ръководства за определяне и поддържане на благоприятния природозащитен статус на видовете, са описани препоръки да не се извършват безпокойство и горскостопански дейности в радиус по-малко от 300 м от такива гнезда. Само при предприемането на такива действия с цел опазването на черния щъркел, той ще може да оцелее и занапред.

Снимки: Интернет и архив на ДПП "Странджа"