Защо Странджа се възприема като първата българска защитена територия от нов тип и какво предимство й дава това сред останалите Натура 2000 зони по Черноморското крайбрежие. Настъпиха ли времена за преоценки и промени на природозащитните подходи. Съпоставими ли са 80 годишния път на защитените територии в България, започнал от гората Силкосия в Странджа и кризистното състояние на европейската екологична мрежа... Съществува ли връзка между концепциите на ЕС за Натура 2000 и тази на ООН и ЮНЕСКО за Биосферните паркове. Това бяха някои от темите, разисквани с ученици от Бургаска област и Сдружение за демократично образование „ФАР“ на форум „Напред към природата”, който се състоя в Морското казино в Бургас.

Форум Натура 2000Екофорумът се проведе в рамките на международен проект BE NATUR на ДПП „Странджа” – гр. Малко Търново, който има за цел насърчаване на сътрудничеството за по-доброто управление и постигане на целите на "Натура 2000" законодателството в защитените зони в Югоизточна Европа.

Ръководителят на проекта Иван Камбуров запозна участниците с дейностите по проекта, насочени към опазване на крайморски и крайречни местообитания, както и някои съвременни подходи  за развитието на устойчив туризъм и биологично земеделие.

„Необходимо е на най-широки форуми да се разискват конкретните причини и показатели, по които  страните от ЕС се

провалиха в своите усилия до 2010 г. да се преустанови загубата на биологично разнообразие, на защитени местообитания  и видове. Целта на Проекта е да представим възможностите да живеем и да работим съвместно с природата, като опазваме, поддържаме и подобряваме състоянието на Натура 2000 зоните” – сподели инж. Иван Камбуров- ръководител на проекта.

В рамките на форума младежите имаха възможност да научат повече за екологичната мрежа Натура 2000 и да обсъдят представения  образователен филм по темата.

По проекта Be Natur са предвидени още обучителни семинари за ученици и посещения до природни обекти и био- ферми с цел придобиване на навици за природосъобразен начин на живот и запознаване с възможностите за развитие на устойчив туризъм в Натура 2000 зоните и Парк Странджа.

Участниците във форума имаха възможности да опитат биопечива, напитки и плодове.

Представени бяха подробно и предстоящите дейности по проекта, насочени към участието на деца, младежи и техните родители в рамките на 2013 год.

Международният проект BE NATUR – „По-добро управление и прилагане на мерките за защита в зоните от мрежата Натура 2000” се финансира по Оперативна Програма „Югоизточна Европа”. В проекта BE NATUR  участват общо 14 партньора от 7 държави: Унгария, Австрия, Италия, Румъния, Гърция, Сърбия и България. Продължителността на проекта е 36 месеца, като изпълнението му ще приключи на 31 януари 2014 г. Одобреното финансиране за дейностите в България, управлявани от ДПП Странджа възлиза на 174 059 €.