Епизоотичната комисия към Областна администрация се събра на заседание, за да набележи мерките за борба с тигровия комар. Гадинката е засечена за първи път в Созопол през 2011 год., но в момента вече е разпространена по цялото Южно Черноморие, уточниха от Районната здравна инспекция.  

През това лято, комарът е засечен в Бургас, Приморско, Царево и отново Созопол. Само в Бургас са локализирани над 30 негови огнища, като повечето са в частни жилищни кооперации. Тигровият комар предизвика голям обществен интерес, тъй като е проводник на непознати, но опасни болести. Става въпрос за екзотичните тропически – Денга и Чикунгуня, които протичат бурно, но рядко имат летален изход.

Добрата новина е, че за да зарази човек, хапещата гадинка трябва да е пила от кръвта на болен. Тези болести до момента не са регистрирани в България. В съседните ни страни обаче има случаи на Западнонилска треска, която също може да се пренесе от тигровия комар. Заради масовата истерия и множеството сигнали за тигрови комари, вече са набелязани и конкретни мерки за борба с насекомото.

Тигровият комар е по-агресивен от познатите ни до момента. Хапе и през деня, а веднъж намерил свое местообитание, трудно може да бъде унищожен. Издържа на студ, за това и обработката срещу него трябва да започне още през април и да продължи по-дълго. За унщожаването му не са необходими нови препарати, а репелентите, които се продават по аптеките са ефикасно средство за защита. Тигровият комар обича шахтите, пълни с вода, саксиите с цветя и автомобилните гуми.

Биолозите и епидемиолозите обаче недоумяват защо на черно-бялото насекомо се обръща толкова голямо внимание. От Районната здравна инспекция припомнят, че и типичните за региона комари са преносители на опасни зарази. В Бургас и по морето едни от най-разпространените комари са вектори на Западнонилска треска, често срещани са и маларийните комари. Кметовете на морските общини имат сключени договори с фирми, които третират за различни паразити, но средствата, които се отпускат са недостатъчни.

Така например фирмата, която работи в Бургас има годишен бюджет от 160 хил. лв. Тези средства обаче са за обработка срещу комари, третиране срещу кърлежи и гризачи. Епизоотичната комисия към областния управител ще поиска допълнителни средства за борба с вредителите за следващата година.  

 

Снимка: Vesti.bg