Страх обзе рибарите от Приморско заради идеята в залива между Китен и Приморско да се изгради ферма за дъгова пъстърва. „Най-голямото ни притеснение е това, че дъговата пъстърва ще се захранва изкуствено с гранули. Те дават различни негативни отражения. Образуват се сулфиди и антибиотици, които предизвикват в различни болести. От местните течения замърсяванията и мръсотията  ще достигат до плажовете. Именно те ще променят миграцията на 60-те морски вида риба. Какво ще правим ние после?“, притеснен заяви пред Gramofona.com председателят на  сдружението на рибарите в Приморско  Петко Димитров.

Той обясни, че от рибарските сдружения „Ропотамо“, „Приморско“ и възмутени граждани са подготвили протестна подписка до редица институции. Тя е подкрепена от 1500 души, които категорично са против изграждането на ферма за дъгова пъстърва в залива между Приморско и Китен. Димитров поясни още, че в никакъв случай няма да допуснат подобни оферти и е категоричен, че ще продължават с протести, ако държавата позволи да има такова съоръжение.

 

„Нормално е рибарите да имат възражения. Няма увреждане на околната среда от храната на този вид риба. Ако

пък е така, то трябва да се докаже. Не е необходимо да се говорят неща наизуст. По закон не трябва да се прави доклад на ОВОС/Оценка за въздействие върху околната среда/“, заяви шефът на РИОСВ-Бургас Бойчо Георгиев. Той определи становището на рибарите за мит и легенда и смята, че думите им са само  хипотези.

Според него няма как такъв проект да се финансира с европейски пари, ако той наистина би оказал някакво негативно влияние. Георгиев застава зад  думите си, че морето не се уврежда от храна. „Нека попитаме рибарите дали ако тази храна се смени с друга, ще са съгласни да има ферма? Според мен проблемът им е някъде другаде. Разковничето е там, че те просто искат там на това място да няма ферма. В крайна сметка благоволение по казуса трябва да даде Басейнова дирекция- Варна“, обясни още бургаският шеф на РИОСВ.

Негодуващите са изпратили подписка до министър-председателя Бойко Борисов, МОСВ, Басейнова дирекция, шефовете на парламентарните комисии по земеделие и гори, по регионална политика, за борба с корупцията и други.  Основните възражения на хората са, че ще бъде унищожен основният поминък на неселението – риболов и туризъм.

Снимка: Фейсбук