Една от велоалите в Бургас ще достига до Природозащитен център Пода от догодина. Това е част от проект за интегриран градски транспорт в община Бургас.
„Смятаме, че по този начин Пода ще стане още по-близко място до бургазлиите. Почти никой не отчита, че той е единственият посетителски център, който се намира в града, тъй като е между кв. Крайморие и Комлушката низина. На практика това е като градски парк”, обясни пред Gramofona.com Ивайло Иванов, от сдружението „Защита на птиците”.
Той разказа, че постоянно се мисли за нови концепции за Центъра, за да може той да е по-интересно място за хората. „Постоянно правим дребни стъпки по отношение на вътрешната експозиция. Последното нещо, което се опитваме да променим е специфичната експозиция на първия етаж. Там има специално табло за етруската землеровка; кантар, на хората като се претеглят могат да видят колко тежат спрямо насекоми, бозайници, земноводни и влечуги; куест игри”, обясни Иванов и допълни, че те са основно фокусирани върху младежите.
Според него тази година има плавно покачване на туристическия поток към Пода. „Има повишение в рамките на 2-3 до 5 % всяка година. Това, което предлагаме не е още толкова популярно в България, но пък ние сме готови да изчакаме. Пода не е от вчера”, каза Ивайло Иванов.
Оказва се, че повечето посетители стигат само до двора на Пода и в част от сградата на посетителския център. „Разликата между един посетителски център и това, което е Пода е, че всъщност двора на Пода е Вратата, т.е. повечето хора стигат само до нея. Те ни позвъняват, поздравяват ни учтиво, ние също им усмихваме и те си заминават. Всъщност интересните неща следват оттам нататък”, обясни той. Най-дългият маршрут около Пода е около 2 часа. Той се движи по стария път между Варна и Созопол. Иванов обясни, че това освен чисто екологично и природозащитно преживяване е и историческо. „Стига се до най-далечната част до Кула за наблюдение на птици, която придобихме по проект преди две години. Тя е удобна за ползване, намира се точно срещу колонията на лопатарки и ибиси. Тя не е атрактивна през цялата година, но пък този маршрут осмисля едно движение в защитената местност, което заедно с бинокъл и определител, което ние можем да предоставим, може да бъде първа стъпка към изучаването на света на птиците”, допълни Ивайло Иванов.
През зимните месеци и коледните празници Пода няма да затваря.