Бургас се сдоби с ливански кедър. Екзотичното дърво-хилядолетник беше засадено лично от посланика на Ливан у нас Н.пр. Фарес Еид и областния управител Павел Маринов. Дървчето е символ на отношенията между арабските държави и България, призна дипломатът.

За да се появи в Бургас, е трябвало да се издаде специален указ от Националния парк на Ливан, защото този вид кедър е изключително рядък. Дървото е натоварено с много символика. То е едно от свещените за християните, а за него пише дори и в Библията.

”България е рай и ние сме радостни, че в този рай има наш символ. За нас е чест, че частица от Ливан ще бъде тук”, разказа Н. пр. Фарес Еид. Въпреки крехкия си вид, фиданката ще израстне в огромно дърво. Ливанският кедър живее от 3 до 6 хиляди години, а височината им достига до 40 метра.