На 17-ти май, в крепост Туида, край Сливен, ще се проведе Първото освобождаване в природата на птици от вида – брадат лешояд - символ на българската природозащита.
Събитието се организира по проект „Живот за брадатия лешояд“ (проект №101113869 LIFE22-NAT-BG-Bearded Vulture LIFE) - осем организации от България и Европа, техни партньори и приятели, с подкрепата на Община Сливен. Домакини са Антична крепост "Туида" и Дирекция на природен парк „Сините камъни“, на чиято територия ще бъдат освободени птиците.
Първите три брадати лешояда, които ще бъдат пуснати в природата са млади индивиди – един, излюпен в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани и два – дарение от зоопарка "Остава", в Чехия. Птиците ще бъдат представени пред публика за кратко, след което ще бъдат транспортирани в планината, на терититорията на природния парк, за да бъдат настанени в изкуствено гнездо – хак. Там, те ще бъдат подхранвани, наблюдавани и охранявани, докато сами напуснат гнездото. „Надяваме се птиците успешно да се адаптират“, сподели Емилиян Стойнов от екипа на Фонда за дивата флора и фауна. „Съдбата им е рискована, но се надяваме с бавни стъпки да възстановим вида в България, като за целта следваме методиката, довела до успешното му завръщане в други части на Европа“, допълни Стойнов.
„Настоящото събитие е първо по рода си, не просто в рамките на проекта, но и в досегашната история на природозащитата в България - един момент, за който голям международен екип работи близо 30 години!“, сподели Ивелин Иванов – ръководител на проекта, който цели връщането на вида.
Мероприятието ще продължи от 10 часа до 21 часа, с участието на местни самодейци, творци и артисти, сред които - Ансамбъл за народни песни и танци - Сливен, към Община Сливен; Рок група „Монолог“ към Профилирана хуманитарна гимназия “Дамян Дамянов”; МТА “Браво”; ДТА “Българче”; ДТА ”Шарено коланче”; Детски комплекс - Сливен с Тракийче, Модерен балет "Грация" , Театър “Свободен електрон”; ДЮТС “Бисерче” към Военен клуб – Сливен.
Начало на програмата ще дадат гостите ни от Прабългарска школа за оцеляване БагаТур. Официалното откриване и посрещане на птиците ще бъде в 11:30 ч., на сцената, в присъствието на официални гости от Община Сливен, МОСВ, ИАГ, международни експерти и партньори, представители на Посолството на Кралство Испания и много други официални гости, партньори и приятели на каузата за опазване на природата.
По време на събитието ще има също така демонстрации на Волейбол - ЦПЛР "Детски комплекс", Сливен; Ателие по керамика с Иван Димитров от ЦПЛР Детски комплекс – Сливен; демонстрации от Клуб по борба “Станка Златева” – Сливен
С информационни щандове, дейностите си за възстановяване на лешоядите ще представят и партньорите по проекта – Зелени Балкани, ДПП "Сините камъни" , Фонд за дивата флора и фауна, Северозападно държавно предприятие, Фондация Екообщност.
По време на събитието ще има и своеобразно „фермерско базарче“ и пикник зона с участието на хлебозавод "ДЕМЕА" , билкарница „Здраве“ – гр. Сливен, мандра „Войвода“ – с. Желю Войвода, винарна Карандила, бирария „Болярка“, академичен технологичен комплекс - Тракийски университет, винарска изба - Едуардо Миролио, семейна ферма Левка, топла Скара и щанд за колбаси “Вкус от Балкана”, овче сирене “Йордан Кънчев - АДАМ”.
Ще бъдат експонирани, също така, изложби на защитени видове и местообитания, на Зелени Балкани и Дружество на анималисти, флористи и научни
илюстратори – ДАФНИ.
За забавлението на гостите ще се погрижат и конна база „Стоте Войводи“, както и Българската кайт асоциация, с демонстрация и работилници за хвърчила.
Събитието ще завърши с Лятно кино, по време на което ще бъде представен филма „Хрониките на една сбъдната мечта“ от 19:30 часа.
Помощ на събитието ще окажат двата едноименни клуба – с името на вида – "Барбатус", а именно младежите от град Сливен и от Тракийски университет – Стара Загора.
„Идеята ни е това да стане един своеобразен празник на всички хора, които през годините са допринесли да се стигне до тази важна стъпка в завръщането на този еблиматичен вид“, сподели Ирина Петрова, от Дирекцията на природен парк „Сините камъни“
Събитието ще се проведе в рамките на Европейската нощ на музеите – инициатива, насочена към културното обогатяване на хората и устойчивото развитие на туризма. Това съвпадение, цели да подчертае важната роля на музеите на открито в опазването на околната среда и насърчаването на устойчив туризъм.
Вход свободен! Очакваме Ви!
Във фейсбук, информация за събитието е налична тук - https://www.facebook.com/events/950931976612245
Допълнителна информация
Символ на българската природозащита, брадатият лешояд изчезва като гнездящ от територията на страната в края на миналия век. През май 1972 г. е намерен последния умрял екземпляр в Сините камъни край Сливен, като след това видът се счита за изчезнал като гнездящ от България. Считан е за „редовно мътещ във високите планини на България, особено в Рила, Родопите и Пирин“. Приема се, че видът е изчезнал вследствие на пряко и косвено преследване от човека, основно - употребата на отровни примамки, отстрел и улавяне в капани, а като за второстепенни причини се посочват силно намаляване на вълците, ограничаването на високопланинското, екстензивно животновъдство и санитарните мерки срещу оставяне на умрели домашни животни на открито, тоест – увреждането на хранителна база (Боев and Мичев).
Брадатият лешояд е изобразен на емблемата за защитени обекти и територии в България! Този символ е предложен от Николай Боев (1922-1985) - български зоолог, орнитолог и природозащитник. Той става свидетел на упадъка и изчезването на вида в България след средата на ХХ век, и е първият, който пише и мечтае за възстановяването на брадатия лешояд, чрез внос на птици и освобождаването им в природата. В знак на признателност за неговата работа, която е вдъхновила поколения природозащитници в България, вероятно един от първите освободени брадати лешояди на 17.05.2025 г. в ПП "Сините камъни", ще бъде кръстен на него.
Осем организации от България и Европа обединяват усилията си за изпълнение на проект „ЖИВОТ ЗА БРАДАТИЯ ЛЕШОЯД”, осъществяван с финансовата подкрепа на програма Лайф на Европейския съюз. Това е един мечтан седемгодишен проект, който предвижда връщането на брадатия лешояд в България и на Балканския полуостров, както и подпомагане на успешно възстановената популация на черния лешояд. Проектът прилага най-новите природозащитни практики от Европа и света.
Допълнителна информация за проекта за възстановяването на вида, можете да намерите на уеб страницата на проекта https://vultureslife.greenbalkans.org/novini