Мерки за опазване прилепите в ПП „Странджа“ бяха представени по-рано днес на кръгла маса. Форумът е в рамките на проект „Устойчиво управление и устройство на Природен парк „Странджа”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие на ЕС и от Държавния бюджет на Р България, чрез оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”

Лектори на форума бяха експертът и биолог Стоян Йорданов и доц. д-р Венцислав Делов – катедра „Зоология и антропология”,  СУ „Св.  Климент Охридски”. Те представиха кратка презентация на тема пещерите и прилепите в ПП „Странджа”.

Поради извънредното разнообразие на местообитанията, уникалните дъбови гори и пещери, Странджа е известна като гореща точка на прилепното разнообразие в България и Европа, стана ясно по думите на доц. д-р Делов. При

една от експедициите са установени нови три вида прилепи за парка с което броят на установените видове прилепи става 24.

Според експертите трябва да се наблегне особено сериозно на неунищожаването на този важен животински вид. Прилепите поддържат биологичното разнообразие като унищожават различни видове насекоми.

Според директора на парка инж. Петко Нанчев най-важната мярка за съхранение популацията на прилепите е да се запазят естествените обитания на видивете-пещерите. За тази цел е хубаво да се сложат решетки, които реално биха могли да доведат до ограничаване достъпа до пещерите. По този начин ще се ограничи и достъпът на неразумни туристи, които палят огньове в подстъпите на пещерите. Пушъкът е този който е вреден за видовете. Според експертите ще бъде хубаво и ако се създадат изкуствени приюти-къщички. Много важно е да се запазят хралупатите дървета, установиха още лекторите на форума.