След сигнал до Gramofona.com за опасни тополи се оказа, че от отдел „Озеленяване“ не знаят кога се секат клони на дървета. Вчера шефът на структурата към общината Мая Богомилова обясни, че през лятото клони на дървета не се секат. Причина затова е, че клоните са покрити с листа и това затруднява самото изрязване. Отделно се натрупвал и много отпадък.
Според бургаския еколог Здравко Сталев няма никаква причина летните месеци да не се извършва сеч. „Ако някой не си върши работата това е отделен въпрос. Обезопасяването на опасни клони се извършва през всички сезони от годината. Никъде в нормативната уредба не е казано, че лятото не трябва да се отстраняват опасни видове. Една добра оценка на здравословното състояние на дървото се прави винаги в облистено състояние“, обясни Сталев. По неговите думи точно
когато клонът е с листа може по-добре да се види дали той е сух. Освен това екологът допълни, че тополите са едни от дърветата, които живеят най-малко. „Стане ли на 25-30 години тополата вече трябва да се премахне“, убеден е Сталев.
Междувпрочем десетте тополи, които пречат според бургазлии са засадени преди 30 години от Димо Щерионов. Далечната '83 бургазлията ги е донесъл от Слънчев бряг. „Колкото и да са ми свидни, те станаха опасни“, обяснява Димо. Според него тези тополи трябва или да се изкастрят, или да бъдат премахнати.
Това е проблем, който Gramofona.com следи вече осми месец. Досега никой не е предпиел нищо. А сигналите от живеещите в района на блока продължават и хората се плашат от високите десетметрови тополи.
Очаквайте развитие по темата!
Тополите не само застрашават от счупване и нанасяне на поражения, но не пропускат слънчевите на лъчи на ниските етажи. По тази причина живущите на тези етажи заплащат повече за отопление на жилищата. Има една китайска поговорка, която гласи: "Там дето не влиза слънце, влизат болестите". А пролетно време хвърчащите мъхчета от тополите правят труден живота на десетки хора с алергии.