petroloprovodФактът, че Министерството на околната среда е одобрило доклада на инвеститора за ековъздействието на петролопровода "Бургас - Александруполис", не означава, че проектът ще бъде осъществен непременно. Това заяви министърът на околната среда Нона Караджова пред БНТ.

Според министър Караджова, докладът дава достатъчно информация за всички рискове, които крие изграждането на петролопровода върху природата.

"Това е обективната основа за обществените обсъждания, които ще се провеждат най-малко два месеца във всички засегнати общини", увери Караджова. След тях експертният съвет с участието на представители на гражданското общество ще предложи дали той да се реализира или не, припомни процедурата тя.

След като излезе положителният екодоклад за въздействието на петролопровода върху околната среда, в Бургас отново започнаха брожения. Еколози дори поискаха провеждането на втори референдум, на който бургазлии да кажат

съгласни ли са тръбата да преминава през територията на областта. През 2008 година близо 50 000 жители на града се обявиха срещу изграждането на петролопровода. Тогава резултатите от референдума не бяха признати, заради ниската активност на гласувалите. Едва 1/3 от имащите право на глас дадоха своето мнение за проекта.

„Целият залив трябва да се вдигне на бунт, за да не допуснем тръбите в Черно море”, обяви през седмицата бургаският еколог Манук Манукян. Той е един от основните противници на проекта.

Петролопроводът Бургас- Александруполис има за цел транспортирането на газ от Русия и страните около Каспийско море, от пристанището на Бургас в Черно море до пристанището на Александруполис в Егейско море. Идеята е да се гарантира алтернатива на танкерния трафик през Босфора и Дарданелите и да се изгради нов път за пренос на руски петрол до европейските пазари. Петролопроводът е предвиден с дължина от 279 км, като огромната част от него минава през България и през природен парк Странджа.

Снимка: money.bg