Над 1000 са двойките на малкия креслив орел у нас. Това стана ясно по време на представянето на финалната част на проекта „Мерките за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България“. Той се финансира по програмата LIFE на Европейския съюз. Лично да се запознае с направеното до момента по проекта в България дойде председателят на секретариата на програма LIFE Симона Бакарети.
„Щастлива съм от постигнатото и съм сигурна, че резултатите от теренните посещения ще затвърдят добрата работа. Благодаря за професионализма и се надявам да си сътрудничим и в бъдеще“, заяви в заключение Симона Бакарети.
В централната част Странджа планина гнездят само три двойки от вида на малкия креслив орел. Това заяви Димитър Демерджиев от БДЗП.
„В по-голямата част от територията на планината- района на Средец и Равадиново двойките стават около 15. Като цяло видът е стабилен в България. Единствено в Странджа има отчетено леко понижение на числеността, защото планината е доста гориста, а този вид орел освен гора предпочита открити места, където на ловува“, обясни Демерджиев.
Горското стопанство на Странджа планина е едно от най-големите, заяви Николай Вълчанов, който е директор на Горското стопанство в Царево.
Проектът стартира през 2019 г., като ще приключи в края на месец юли тази година. Основната му цел е дългосрочното опазване на малкия креслив орел, който е застрашен вид, срещан в определени региони на България.
Координатор на проекта е инж. Златка Азманова – заместник-директор на ЮИДП.
Срещата продължава с теренен мониторинг в района на Средец и в Странджа планина, където ще бъдат посетени ключови местообитания на малкия креслив орел.
Координаторката на проекта отдавна е пенсионера, още ли ще я държат на работа? Хем заплата, хем пенсия и некой лев от проекта. Евалла!
ТУКА БЪЛГАРСКИТЕ БОКЛУЦИ, КАТО ГИ ВИКНАТ У ДС СЕ НАДПРЕВАРВАТ ДА РАЗКАЗВАТ С КАРТИНКИ ДАЖЕ! НА КОЯ КАК ТОЧНО И КЪДЕ СЪМ И ГО СЛАГАЛ ;) ПО ДОРСЕЛ ПОЛОВИНАТА ГЛЕДАМ СА ПО МОЙ СЦЕНАРИЙ :)