Морското конче - уникалното и мистериозно създание, което бе символ на Черно море, вече не може да бъде видяно по плажовете, разказва 24 часа. Изчезването му бе внезапно и бързо, но според зоолози не е изненада. То е следствие от залповете цъфтежи на планктона през последните години.
Първият документиран цъфтеж е бил през 1938 г., а напоследък вече има всяка година. Морското конче не беше рядък вид за Черно море, но намаляването е факт, казва зоологът Николай Коджабашев. Изчезването е само една брънка от големите проблеми на Черно море, които произтичат от ниската му соленост.
За нас това е било добре, когато то е било чисто, защото биологичното разнообразие е било по-голямо. Високосолената вода е по-бедна на живот, но е по-устойчива екосистема. По-ниската соленост на Черно море обаче предполага и по-бърза ферментация заради бързото размножаване на нисши растения и животни, които знаем като цъфтежи на морската вода, обяснява Коджабашев. Сега при сравнително високо органично замърсяване, ниската соленост води до намаляване на видовете.
От яхтклуба във Варна свидетелстват, че между лодките е пълно и сега с кончета. Те често се хващат от ловците на скариди с кепове покрай бетонния кей. “Хвърлям ги обратно - те за нищо не стават, не знам дали и някоя риба, с изключение на лефера, който има зъби, може да ги яде”, казва ветеранът рибар Ончо Ованезов. Но той твърди, че кончетата изчезват, защото нашето море става все по-мъртво.
Ихтиологът Константин Михайлов от Института по рибни ресурси във Варна признава, че никой досега не е следил за популацията на морските кончета.
“На 15 юли завършихме последната научна експедиция. Установихме, че водата в морето на дълбочина след 10 м е доста студена, въпреки че на повърхността е 27 градуса. Тези температурни аномалии са вероятната причина топлолюбивите морски кончета да мигрират и да не се забелязват по плажовете.
Заради студената вода на дъното рапаните са се заровили и дори се забелязаха малки калканчета, които лятото по принцип се оттеглят по-навътре. Около Балчик е пълно с медузата резистена, която по принцип се появява чак през септември, когато морето изстине.
Има и пасажи от студенолюбивия меджид, а барбуната също изчезна, защото обича топли води”, обясни Виолин Райков от Института по океанология.
Любопитно:
Знаете ли, че мъжкото морско конче носи децата и се грижи за тях. Женските слагат хайвера си в торбата на мъжкия и той ги опложда. Инкубацията е между 30 и 40 дни. Броят на излюпените морски кончета зависи от възрастта на таткото и в този смисъл - от големината на торбата. При младите могат да са 10 до 20, а един възрастен татко може да излюпи 50-60.
Мъжкият се грижи за малките. Когато водата е спокойна, отваря цепката на торбичката, а като се появи заплаха, те влизат обратно в торбата. Те са териториални животни, мъжкарите охраняват територията си, която е не повече от 4-5 кв. м, и дори се бият за нея.