Само за една нощ морето е „изяло“ около 8 метра от широчината на част от плажа в Крайморие. Засегнати са 350 метра от ивицата, обясни наемателят Николай Димитров.

Заливната вълна е достигнала около 20, а на места и 30 метра. „И имайте предвид, че това не беше някаква сериозна буря. Тепърва предстоят големите вълнения и бури, които нанасят сериозни щети на плажа“, обясни Димитров. Той е от наемателите, които всяка година правят защитни диги и е убеден, че това е начин да се пазят не заведенията, а самият плаж.

„В момента част от плажа е залят с вода, а в първите 7-8 метра ясно си личи, че морето е отнело около 30-40 см. от пясъка, вижда се глината отдолу. Да, морето връща пясъка, но няма гаранция, че ще го изхвърли отново тук“, коментира Николай Димитров. За да се възстанови плажната ивица и да се ползва през лятото, тук ще трябва да се насипе нов пясък.

„Аз имам депониран пясък в т.нар. диги. През март или април, когато времето позволява, ще разстеля този пясък и ще възстановя ивицата. Ако нямам дига обаче, няма да има и откъде да взема пясък и плажът ще пострада“, обясни още наемателят.

Той уточни, че в договорите за наем и концесия е залегнало изискването стопаните да опазват и възстановяват плажните ивици. В същото време обаче държавата не е описала точните регламенти, по които това може да се случи. Практиката с дигите е въведена в Европа отдавна, от около 7-8 години вече навлезе масово и в България. Подобни съоръжения е имало на плажа в Слънчев бряг още преди 89-та година, припомнят по-паметливи.

Целта на дигите е да се осигури достатъчно пясък, с който да се възстанови плажната ивица след зимните бури. Втората немаловажна цел е да не бъдат залети заведенията, които са на плажа. Дигите обаче не се изграждат в непосредствена близост до брега, както се случи в Созопол преди дни, а на метри зад него.