Корояди и гъби морят иглолистните дървета в Бургаско. Най-зле е ситуацията в Карнобат. В Несебър и Средец също се наблюдава проблем с дърветата, съобщи пред журналисти директорът на РДГ-Бургас инж. Венелин Радков. По думите му много от залесените през 50, 60 и 70-те години видове са създадени изкуствено и заради ниската надморска височина, иглолистните дървета не се чувстват комфортно.

 „Когато не са си на мястото, те боледуват-страдат от недостиг на влага, различни гъбни заболявания и корояди. В областта те са два вида-върхов и шестзъб. Ако тези заболели дървета не се отсекат навреме, короядът започва да се разпространява с главоломна сила, предупреди инж. Радков.

Той съобщи още, че през изминалата година в региона са изсечени 432 хектара иглолистни гори като 315 от тях са от санитарни сечи, а 117 от принудителни.

„Тепърва предстоят срещи с местните хора от Карнобат, за да им се обясни какво се случва. Там съхненето е в най-голям мащаб. Ако оставим корояда да се размножи, след години може нищо да не остане“, поясни Радков.

Данните в областта сочат, че към момента 11 % от горската площ е иглолистна. През 2000 година иглолистните гори са наброявали 45 000 хектара, а сега те са 35 000.

Вестник Десант