Европейски проект ще изследва и анализира състоянието на въздуха в трансграничния район на Бургас-Къркларели. Днес се проведе първата работна среща по предствянето на „Съвместно изследване на антропогенното замърсяване на въздуха в трансграничния район на Бургас-Къркларели, като предпоставка за бъдещи оценки на влиянието му върху населението и околната среда” (SAAP4FUTURE). На срещата присъства зам.-областният управител Евгений Врабчев, доц. д-р Георги Корчев- директор на НИМХ –БАН, вицеконсулът на Турция, представители на научни организации, проф. „Асен Златаров“.

Основната цел на проекта е да повиши обществената информираност за състоянието на атмосферното замърсяване и влиянието му върху населението, екосистемите, културното и историческо наследство. Също и върху селскостопанските площи в района Бургас-Къркларели, базирайки се на основни

научни знания.

По проекта се предвиждат събиране на проби от валежи и сухо атмосфрено отлагане на замърсители  в четири пункта в трансграничния район, разположени в Бургас, Ахтопол, Къркларели и Пинархисар. Освен това ще се извърши анализ на химическия състав на пробите (основни аниони и катиони, концентрации на тежки метали, киселинност и електропроводимост). Чрез съвременни числени модели ще се изследва преносът на атмосферни замърсители за типични метеорологични ситуации.

Проектът е съфинансиран от Европейския Съюз по Програма за трансгранично сътрудничество по ИПП България - Турция (CCI number 2007CB16IPO008), приоритетна ос  2. Партньори по проекта са Националният институт по метеорология и хидрология на Българска академия на науките (НИМХ-БАН)/България – водещ партньор и Селскостопанската Камара на гр. Къркларели, Турция. Проектът е с продължителност 12 месеца (28.01.2014-27.01.2015г.) и одобрен бюджет 135 177,79 евро.