Истински скандал с тежки обвинения и сезиране на прокуратурата се развихри около изгорелия символ на Бургас - "Фрегата". Остриетата на БСП Румен Петков и Пламен Орешарски обявиха, че решението, с което теренът около опожареното заведение е станал частна държавна собственост е измама.
Румен Петков директно обвини за това министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова. "Министърът на регионалното развитие е подвела премиера, тя е фалшифицирала решението на Министерския съвет и това е злоупотреба с власт" - са само част от обвиненията, които Румен Петков стовари върху главата на Павлова. За какво става въпрос?На 19 ноември м. г. областният управител Константин Гребенаров внася докладна до министър Лиляна Павлова, с която иска преобразуването на 946 кв.м. от публична-държавна в частна-държавна собственост.
Въпросният почти един декар се намира точно до централния плаж и в него е и изгорялата фрегата. В искането на Гребенаров е упоменато, че за подобно преобразуване има и молба от управителя на "Булгариен-директ райзен" ООД.
Фирмата е собственик на намиращия се на метри от имота хотел "Приморец", а също така е собственик и на самата фрегата. Министър Павлова придвижва проекта, като настоява останалите министерства да дадат своето становище за срок от 3 дни. Повечето ведомства не се справят с краткия срок и не се произнасят. Становище няма и от Министерството на икономиката и туризма.
За сметка на това Министерството на финансите дава крайно негативно становище. Като причина от ведомството на Симеон Дянков посочват, че предложението е "отклонение от конституционно установения принцип, заложен в чл. 18, ал.1, съгласно която разпоредба крайбрежната плажна ивица е изключителна държавна собственост".
Освен това, от МФ смятат, че обявяването на част от крайбрежната ивица за частна държавна собственост и продажбата й като прилежащ терен към бивше заведение "заобикаля закона и накърнява обществения интерес".
По време на правителственото заседание от 12 декември Министерски съвет решава да приеме докладната, но с изричното уточнение, че трябва да се вземе предвид коментара на финансовото министерство по отношение на правомощията на областния управител, т.е. губернаторът не може да се разпорежда с имота. В окончателния вариант, изготвен от екипа на министър Павлова това ограничение липсва. Точно тук от БСП откриват и фалшификация, защото без направеното уточнение, областният управител може да се разпорежда с имота- да го продаде, или отдаде на
концесия."Министър Павлова е повдела министър-председателя", категоричен е Румен Петков. Лиляна Павлова, и Константин Гребенаров са действали в интерес на трето лице, което е очевидно престъпление с цел облагодетелстване, обобщи ситуацията бившият вътрешен министър.
Колегата му Пламен Орешарски пък допълни, че никога до сега не е имало практика в Министерски съвет да влиза на обсъждане решение, което не е получило положително становище от страна на другите министерства.
Като съзнателен опит да се прикрие от бургазлии далаверата пък окачествиха Петков и Орешарски сгрешеният адрес на имота. Навсякъде в документите е записано, че той се намира в парк "Езеро". Двамата депутати поискаха оставката на Гребенаров и Павлова.
"Още през 2007 год. този имот е изваден от плажната ивица. Това е язва, тук е бивше сборище на наркомани и опасно място, а не част от плажа", категоричен е областният управител Константин Гребенаров. Той заяви, че става въпрос само за терена около фрегата. На мястото няма пясък, само руини и плочки. Още през 2009 год. при одобряването на кадастралната карта на Бургас теренът съществува като урбанизирана територия с предназначение "за друг вид застрояване". Прилежащите бараки, които вече са полуизгнили и разрушени даже вече не фигурират в кадастъра, защото подлежат на събаряне, уточни и началникът на отдел "Държавна собтвеност" към Областната администрация Силвия Димитрова.
Гребенаров е категоричен, че тук няма нарушение на закона и, че е действал в интерес на бургазлии. "Не може на метри от плажа да има такова нещо. След като приключи проекта за Морската гара, тук ще идват много хора и какво ще видят", коментира още Гребенаров.
Той обяви, че мястото няма да бъде продадено на сегашния собственик на изгорялото заведение. "Ще има търг. Понеже данъчната оценка на имота е над 10 хил. лв. това ще стане чрез Агенцията по приватизация", обясни Гребенаров.
На метри от спорния имот има дюни, но на самия терен още от 60-те години всичко е в плочки. Становището на Районната инспекция по околната среда и водите е, че не става въпрос за защитена територия.
Със смяната на статута на земята от публична в частна-държавна ще могат да се търсят инвеститори и мястото да се благоустрои, категоричен е Константин Гребенаров. Той не пожела да коментира нападките на червените депутати. Но на въпроса как ще отговори на искането и за неговата оставка заяви с усмивка: "Почуствах се значим".