Състоянието на водите в бургаското пристанище не е цветущо, съобщи пред журналисти професор Йордан Марински - от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Причините затова обаче не са товарните работи, а заустването на градската канализационна мрежа в пристанищните води.

Професор Маринки обобщи, че всички заинтересовани страни трябва да обърнат специално внимание на причините, довели до замърсяванията и замърсителите. Според него опазването на околната среда не е отговорност само на Пристанището, но и на Общината, предприятията и бизнеса.

От срещата стана ясно, че най- големия замърсител на водите в акваторията на пристанището в Бургас са заустващите се води от езерото

„Вая”.

Срещата се проведе във връзка с проекта TEN_ECORORT- Транснационално разширяване на мрежата на ECOPORT 8”. Партньори по него  са Държавно предприятие пристанищна инфраструктура, Еко организации и екип от Националния институт по метерология и хидрология при БАН.

Основната цел на проекта е до септември тази година да бъде изградена интернет система, чрез която замърсяването да бъде следено в реално време. „Искаме да създадем обща схема, която да даде напредък за портовете и всичко да бъде нормално. Това трябва да стане с общи усилия между всички. Искаме да създадем общност, която е свързана с дейностите по опазването на околната среда в пристанището“, допълни още проф. Марински.