В "Долно Езерово" и "Меден рудник" дишат най-мръсния въздух. Това е изводът от годишния анализ за качеството на атмосферния въздух в Бургас. В двата квартала се отчитат най-много дни, в които нивото на фини прахови частици е било над допустимото.
Ситуацията се усложнява през зимата. Тогава освен производствените замърсители, своя принос към некачествения въздух дават и печките на дърва и въглища. Данните на годишния анализ показват, че в 23 дни от януари 2013 год. в "Долно Езерово" е имало превишаване на нормите за фини прахови частици. 13 са били тези дни в "Меден рудник".
През декември ситуацията също не е била никак розова. В "Долно Езерово" отчитат 25 дни, в които въздухът е бил замърсен, а в "Меден рудник" - 20. Фините прахови частици са невидими, но не са никак безобидни, коментират медици. Те затрудняват дишането и са причина за редица болести и хорнични състояния на дихателната
система.
Характерната миризма от "Лукойл Нефтохим" Бургас и Кроношпан също са неотменна част от бургаския въздух, коментира анализът и общественият посредник Таньо Атанасов. Като един от основните замърсители тук се отчита сероводородът, чийто източни е бургаската рафинерия. Газът е безцветен, но с характерна остра, задушлива миризма. Неговото съдържание се контролира от две станции в "долно Езерово" и "Меден рудник".
Станцията в "Долно Езерово" е отчела 71 проби, в които допустимите концентрации на сероводород са били превишени. Това е двойно по-малко в сравнение с 2012 год. когато тези проби са били 161.
В 42 дни от годината в "Долно Езерово" въздухът е бил некачествен заради превишените концентрации на сероводород. Според жители на квартала обаче, почти всяка сутрин се усеща типичната задушлива миризма.
Снимка: courtnewsbg.info