Кадри на багер, който разкопава по тъмно морския бряг, предизвикаха поредната вълна от недоволство в Созопол. Местните скочиха, срещу концесионера, който вкарал техника по тъмно на стария плаж. Битката да има или не диги на пясъка се води за втора поредна година.

Созополчани са категорични, че плажът им е оцелял без защитните съоръжения с хилядолетия и са против изграждането им. Концесионерът пък настоява да прави диги, за да защити пясъка от морските бури през зимата. Този път недоволството ескалира, защото багерът е работил късно. Според свидетели, след 19 часа вчера е кипяло усилена работа на морския бряг.

„Категорично не отговарят на истината споделените от местни жители опасения, че се уврежда плажната ивица. За пореден път заявяваме, че от морето не се изгребва пясък и не се изграждат защитни диги. На плажа се извършват единствено защитни дейности по метода "контраборд", които целят да запазят целостта на пясъчната ивица и да се предотврати отнемането й от бурните вълни през зимата.

Тези дейности са съобразени стриктно със законовите изисквания и в съответствие с вменените ни задължения по концесионния договор.  Припомняме, че преди стартирането на защитните дейности на морски плаж „Созопол - Централен”, с официални писма сме уведомили Министерството на туризма,  Басейнова дирекция и Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите“, се казва в официално становище на фирмата-концесионер „Ауто Фактор“.

От там са категорични, че образувания контраборд в задната част на плажа не уврежда по никакъв начин флората или фауната, нито засяга околната среда. Единствената му функция е да противодейства на силата на вълните. 

Това, което ядоса много от жителите на Созопол е, че концесионерът използва тъмната част на денонощието, за да прави пясъчните диги. От фирмата обаче твърдят, че не са работили посред нощ.

„Кадрите, заснети в  тъмната част на денонощието намират своето логично обяснение в известният факт, че в този период на годината залезът настъпва в 16.40 часа. Работниците, ангажирани с дейността не са успели да приключат в рамките на светлата част от денонощието, поради което са останали да довършат след свечеряване“, обясняват от „Ауто Фактор“ и допълват, че спазват всички изисквания на закона, а единствената им цел е да опазят плажната ивица. 

Междувременно от Министерството на туризма също изпратиха своето становище по казуса. От ведомството на Марияна Николова са направили проверка и са установили, че концесионерът е допуснал нарушения. Заради тях той е глобен, като размерът на санкцията е 5% от концесионната такса.

 

Снимка: Аспасия Порожанова/Фейсбук