Възрастен екземпляр на червенобуза костенурка (Chrysemys scripta elegans) е засечен в обходния канал на Атанасовското езеро, съобщиха от фондация "Биоразнообразие". 
 
Едва ли някой, който е решил да се раздели с домашния си любимец си дава сметка какви последствия може да има действието му за дивата природа и за видовете, които естествено обитават местата, където се освобождават екзотични домашни животни.  
 
Червенобузата костенурка например произхожда от Южните щати на САЩ и Северно Мексико от земите около Мисисипи и Мексиканския залив. Присъствието й в дивата природа, извън родните й места е много обезпокоително и този вид е поставен в топ 100 на най-инвазивните видове в списъка на Международния съюз за защита на природата (IUCN). 
 
Този вид има редица предимства пред популациите на местните видове блатни костенурки - например по-ниска възраст за полово съзряване, по-висока репродуктвна способност и оцеляване на малките, по-големи размери на тялото, което им дава преимущество в борбата за заемане на местообитанията и използването на хранителните ресурси, а също и пренасяните от червенобузите костенурки различни патогени и заболявания. 

 
В естествения си ареал видът предпочита топлите и чисти бавнотечащи води, обрасли с изобилна водна растителност. Извън него обаче се приспособява и в по-студени води, не е толкова взискателен към чистотата на водата и практически може да завземе всички подходящи местообитания в умерените и топли части на света. В Европа червенобузата костенурка успешно се аклиматизира в местата с по-студен климат. 
 
Присъствието й в Атанасовско езеро е потвърждение на това и създава сериозни притеснения у специалистите за бъдещето на местните видове блатни костенурки, както и на екосистемата като цяло. Безразсъдното освобождаване на домашни любимци в дивата природа създава предпоставки за необратими изменения във видовия състав и структурата на популациите на водните организми, предупреждават еколози.