74% от рибните запаси в Черно море са прекомерно експлоатирани или унищожени. 17% пък се възстановяват, след като са били увредени. Това сочат данните от доклад на Европейската комисия, съобщава WWF България. В навечерието на деня на Черно море организацията насочва внимание към състоянието рибните му запаси и морските екосистеми в акваторията му.

Един от основните проблеми е свръхуловът, който е систематичен отгоре надолу по хранителната верига – първо големите хищници – есетрите, черноморските акули и делфините, после паламудът, скумрията и калканът, а сега и цацата и хамсията.
 
Проблемите със свръхулова и замърсяването се усложняват допълнително и от нелеката политическа обстановка около морето. Само две от шестте крайбрежни държави са членки на Европейския съюз, а част от крайбрежието попада в територии със спорен статут като Крим и Абхазия. Това прави изключително трудно не само планирането на мерки за подобряване на екологичното състояние, но и събирането на точни научни данни за рибните запаси и устойчивостта им.

Според данни от публикувания наскоро доклад Жива синя планета на WWF за последните 40 години рибните запаси, използвани за храна, са намалели почти наполовина, което поставя в опасност препитанието на повече от 800 милиона души по света, зависещо от улова, преработката, производството и продажбата на риба и морски продукти.