Началото на природозащитната бригада, провеждаща се повече от 25 години, ще бъде дадено тази вечер на поляната в северни солници  - Бургас, близо до лугата, солта и птиците на Атанасовско езеро. В продължение на десет дни, на известното вече място, ще пребивават близо 70 млади хора, които ще работят в полза на езерото и неговите обитатели. Всички те са подготвени да спят в палатки, да се хранят в импровизирана столова на поляната и да осъмват край лагерния огън, за да помогнат за опазването на единственото по рода си и най-богато на птици място у нас – Атанасовското езеро.

Голяма част от доброволците, заявили желание да помогнат за подобряване на състоянието на местата за гнездене на птиците в Атанасовското езеро ще се включат в събитието за пръв път. За тях това ще бъде ново приключение в края на лятото.

Тази година организаторите на бригадата – Българското дружество за защита на птиците, Българска Фондация Биоразнообразие и Черноморски солници АД като част от проект „Солта на живота” към програма LIFE+ на ЕС, залагат на нови лица, които да преживеят емоцията, наречена природозащитна бригада, и да предадат посланието от приключението на свои приятели и познати.

В следващите десет дни, младите хора, посветили времето и труда си на Атанасовското езеро и неговите птици, ще носят тежки греди и колове, газейки в калта, за да изградят нови острови, на които през пролетта и лятото ще гнездят рибарки и други дъждосвирцови птици, ще почистят и укрепят огромния насипен остров в Южния солник, за да е удобен на саблеклюните и кокилобегачите – неговите обитатели през размножителния период.

Предстои  доброволците да се научат как се коси тръстика, за да разнообразят пейзажа в езерото и да открият водни площи, в които да кацат за почивка и хранене десетките видове птици, посещаващи лагуната. Специално внимание ще бъде отделено и на двете пътеки, изградени в рамките на „Солта на живота“ – ще се извърши мониторинг на посетителите на Пътеката на солта и косене в района на Пътеката на саблеклюна.

В лагера всеки следобед и всяка вечер ще се провеждат и разнообразни занимания, които имат за цел по-дълбоко да въвлекат участниците в природозащитната тематика, като презентации, участие в групи за генериране на идеи за създаване на забавни образователни игри за Атанасовското езеро и подготовка за предстоящото четвърто издание на  Фестивала на солта. Специално внимание ще се отдели на обучението за едри бозайници, риби, влечуги и др. като са привлечени лектори и учени от цялата страна.

И разбира се, най-важното от всички събития, заради които се случва природозащитната бригада – проследяването на есенната миграция на птиците. И този път в края на август горе на „Точката” (мястото, от което се следи прелета на птиците) всеки ден ще дежурят по няколко човека, които с бинокли и „зрителни” тръби ще търсят огромните ята на щъркели и пеликани и щом ги видят ще бързат да преброят птиците от всяко едно ято, за да се знае колко са преминали над Бургас и са поели към зимните си квартири.

Тъй като темата на Фестивала на солта тази година е МИГРАЦИЯ, проект „Солта на живота“ осигурява възможност и на гражданите, да се потопят в чудото наречено „Виа Понтика“ и да се научат да различават основните видове птици, които минават по нея. Всеки ден до 28 август от 8.00 до 12.00 са добре дошли всички, които имат интерес по темата.

И в края на бригадата, Атанасовското езеро ще изглежда различно – презаредено за нов живот за следващата пролет, заредени с чиста енергия от природата ще си тръгнат и доброволците, участвали в лагерния живот.