Назряват бунтове в Китай

 

chinaТежка криза започва да тресе и Азия. Втората икономика в света - китайската, отбеляза ръст на инфлацията, невиждан от 3 години насам, пише mediapool.bg.

По данни на ООН за последната година цените на храните по света са се увеличили с 37 процента. А най-рязко увеличението е било в Азия. От началото на годината 64 милиона азиатци са заживели под прага на бедността.

Най-силната икономика на континента - Китай, отбеляза инфлация за май от 5

процента и половина, а прогнозата за юни е 6 на сто. За миналия месец, храните там са поскъпнали с близо 20 процента, а останалите стоки - с около 3 процента.

Според световните икономически анализи това не е краткотрайно явление, а тенденция. Зачестяват и гражданските бунтове в Китай срещу недоимъка. Точно както се случи с революциите в Арабската пролет. Властите в Китай обаче не бързат да се притесняват, защото винаги могат да ограничат износа, докато страдащият вътрешен пазар се успокои. А ако се стигне дотам, това ще доведе до нов скок на цените на храните по света.

 

Снимка: AP