Абу-Билал ал-Минуки, вторият по ранг в световната йерархия на ИДИЛ ("Ислямска държава"), е убит от американски войници по време на съвместна операция с нигерийските сили, обяви президентът на САЩ Доналд Тръмп в Truth Social, като опреди ал-Минуки като "най-активният терорист в света".
"Тази вечер, по моя заповед, смелите американски сили и въоръжените сили на Нигерия безупречно изпълниха една щателно планирана и изключително сложна мисия за елиминиране на най-активния терорист в световен мащаб от бойното поле", написа Тръмп.
Президентът на САЩ допълва, че Абу-Билал ал-Минуки се е криел в Африка, без да подозира, че Щатите "разполагат с източници, които са информирали за действията му".
"Той вече няма да тероризира хората в Африка, нито ще помага в планирането на операции срещу американци. С неговото елиминиране глобалната дейност на ИДИЛ е значително намалена. Благодаря на правителството на Нигерия за сътрудничеството при тази операция", заключва още Доналд Тръмп.
Абу Билал ал-Минуки е обявен от САЩ за "специално посочен глобален терорист“, заедно с друг лидер на ИДИЛ – Абдала Макки Муслих ал-Руфаи, член на базираната в Ирак ИДИЛ.
Ал-Минуки е заемал регионална командна длъжност в ИДИЛ от 2018 г., когато е бил убит ръководителят на Ислямска държава в провинция Западна Африка Маман Нур. Той е бил считан за един от основните съперници на Нур. По-късно Ал-Минуки се е превърнал в ключова фигура и често е описван като войнствен екстремист.
Източник: https://offnews.bg/