Депутатът от Руската дума Василий Иконников е скрил от избирателите, че притежава 17% от акциите в българската компания „Орион Инвест”, съобщава днес "Известия". Фирмата притежава хотел край Варна. На 4 май 1995 год. в Бургаския окръжен съд е регистрирано дружеството с ограничена отговорност „Орион Инвест”. Иконников по документи е управител заедно с българина Георги Кюркчиев. Делът на руския депутат възлиза на 16,6%.

В началото на 2012 год. собествениците е трябвало да пререгистрират фирмата. Процедурата обаче не е била извършена и в момента „Орион Инвест” не е действаща фирма, но и няма процедура по ликвидацията й. Василий Иконников е в политиката от 2006 год. Когато е станал депутат в Руската дума е трябвало да даде пълна информация за своето имущество и бизнеса, с който се занимава. В декларацията, която е попълнил преди изборите (2010 год.) Иконников е пропуснал да информира избирателите си, че се занимава с бизнес, включително и че има участие в българска компания, макар че за предната година е заработил сумата от близо 2 млн. рубли.

В декларацията пред Централната избиателна комисия на Руската федерация Василий Иконников също е пропуснал да отбележи участието си в управлението на „Орион Инвест”. Депутатът заявил пред „Известия”, че никога не е имал недвижима собственост зад граница. Той дори разполагал с документ, който потвърждава, че не е собственик в

България.

Според Владимир Феоткин от парламентарната комисия по контрол на доходите обаче, дейността на Иконников трябва да се подхване от прокуратурата. „Той притежава акции, значи е собственик на чуждестранни цени книжа. Дали хотелът работи, или не – не е важно. Той може да не работи няколко годии, а след това някой да го купи и да го отвори отново. Тогава Иконников ще получава дивиденти в качеството си на собственик на акции там”, смята Феодкин.

Според експерти ще бъде трудно да се докаже вината на Василий Иконников, защото той може да представи документи, че в момента фирмата е в процес на ликвидация. Самият процес по ликвидацията на една фирма е дълъг, отнема много време, но въпреки това депутатът формално е виновен, отчитат московски адвокати.

"Известия" припомня, че това не е първия случай, при който депутат от Руската дума пропуска да декларира своя собственост извън граница. Шефът на комисията по етика Владимир Пехтин беше принуден да напусне Думата в началото на тази година, заради недекларирани апартаменти в Маями. През мй тази година Владимир Путин подписа закон, който забранява на руските чиновници да имат задгранични активи и кметки.

За това нарушение те могат да загубят държавните си постове. До 1-ви юли всички депутати са слъжни да представят информация за собствеността си зад граница. В списъка трябва да попаднат и акциите от фирми, които са прекратили дейността си.

 

 

Снимка: Известия