obamaВ популистки опит да се хареса на избирателите, президентът Барак Обама ще предложи т.нар. данък "Бъфет" за облагане на хора с годишни доходи над 1 милион долара, предаде Ройтерс, цитирани от mediapool.bg. Предложението ще бъде включено в плана, който Обама се готви да представи в понеделник и който предвижда мерки за съкращаване на дефицита с над 3 трилиона долара за 10 години.

Т.нар. данък "Бъфет" - по името на американския милиардер Уорън Бъфет, би действал като "алтернативен минимален данък" за хората, които печелят по над 1 милион долара на година, с цел да се гарантира, че те плащат поне толкова данъци, колкото хората със средни доходи, поясни директорът по комуникациите в Белия дом Дан Пфайфър.
Подобно предложение би срещнало одобрението на избирателите на Демократическата партия преди изборите през 2012 г., но едва ли ще доведе до сериозни приходи в бюджета, отбелязва Ройтерс.
Наскоро милиардерът Уорън Бъфет написа, че поради пропуски в данъчния кодекс богатите хора като него често плащат по-малки данъци от служителите си.
Обама ще представи плана си в понеделник на пресконференция в Розовата градина в Белия дом, като ще апелира за мерки, които да повишат данъчните приходи и да съкратят правителствените разходи. Мерките ще включват реформи в здравното осигуряване и програмите за здравеопазване за възрастни и бедни американци.

През последните месеци доверието към Обама спада заради проблемите с икономиката, поради което той разчита на изготвения план, за да отговори на републиканските критики, че той е либерал, разчитащ на "данъци и разходи".

Конгресът може да отхвърли предложенията му. Републиканците, които контролират Камарата на представителите, вече обявиха, че няма да

приемат повишение на данъци.
Настояването на Обама за увеличение на данъците, което няма особени шансове да мине през разделения Конгрес, може да помогне на президента да обвини законодателите, че не са приели плановете му. Тази позиция може да срещне разбиране, тъй като в момента доверието към Конгреса е рекордно ниско.

В същото време обаче Обама е под натиск да демонстрира лидерство в критичен за Америка период, след като рейтинговата агенция "Стандарът енд Пуърс" понижи досегашния първостепенен рейтинг на САЩ, а инвеститорите внимателно следят дали Вашингтон е в състояние да съкрати огромния си дефицит и нарастващ дълг.
В Конгреса бе създадена суперкомисия от шестима демократи и шестима републиканци, които трябва да констатират поне 1.2 трилиона долара съкращения на дефицита до края на тази година, за да се избегнат болезнени автоматични ограничения. Комисията има мандат да настоява за съкращения от 1.5 трилиона долара.

Тези съкращения идват в допълнение на 917 милиарда долара орязване на дефицита, договорени през август тази година с цел да се повиши лимитът по дълга на САЩ. Обама обаче иска и по-нататъшни съкращения.

Отделно от това президентът наскоро предложи на комисията да обсъди план за насърчаване на заетостта и растежа. Той неколкократно призова конгресмените да затворят данъчните "вратички" за "милионери и милиардери", с което рязко разграничи своята политика от тази на републиканците преди изборите догодина.

Данъкът "Бъфет" ще стимулира електоралната база на Обама, като фокусира вниманието върху данъчното законодателство, при което равнищата на облагане на супербогатите са по-ниски в сравнение в тези на не толкова заможни американци,тъй като по-голямата част от доходите на богатите идват от инвестиции. Те се облагат с 15 процента, докато данъкът върху доходите варира от 10 до 35 процента.