Провалила се е визитата на председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпой в Москва, съобщава Интерфакс. На 17-ти март Ромпой е отправил официално запитване за спешно посещение, но негови колеги осуетили идването му в Русия, коментират от Министерството на външните работи.
Мнението на руските власти е, че визитата е провалена, защото всичко е решено предварително и Брюксел реално не се интересува от истината. Целта на неосъщественото посещение е била Херман Ван Ромпой да се запознае от първа ръка с позицията на Руската федерецаия за кризата в Украйна.
Трябвало да се обсъдят и варианти за излизане от усложняващата се ситуация. След запитването, руските власти са уведомили Херман Ван Ромпой, че могат да организират посещението му за днес, 19-ти март. Информацията за пътуването на Ромпой до Москва се появи вчера. Веднага след това дипломатически источници намекнаха, че най-вероятно председателят на Европейския съвет ще отмени пътуването си.
Снимка: Mediapool