Властите в Беларус смятат сериозно да разширят пълномощията си в навечерието на редовните президентски избори, съобщава Gazeta.ru. Управляващите се притесняват, че през есента на 2015 год. в Минск могат да се повотрят събитията от Киев. Тогава в страната ще се проведат изборите за държавен глава. За да се потуши евентуалният бунт още в зародиш, политиците смятат да приемат нови поправки в Закона за военното положение. Това трябва да стане още тази седмица.
 
Проектозаконът ще позволи на властта да реагира твърдо и безкомпромисно при протести. Оказва се, че законопроектът е внесен от президента Александър Лукашенко през декември, когато събитията в Украйна излязоха извън рамките на мирните протести. Въпреки, че отлежава вече почти три месеца, този проектозакон е бил скрит от медиите и обществото в Беларус. Поправките липсвали и на сайта на парламента. На новия Закон за военното положение случайно се натъкнала гражданска организация.
 
Според готвените промени, силовите ведомства ще получат абсолютен карт бланш, ако в страната се въведе военно положение. Първото изменение в Закона разширява понятието "военна заплаха" и за такава ще се смятат и "действия, които инициират масови безредици в Беларус... срещу независимостта, териториалната цялост, суверинитета и конституционния строй на

Републиката".

 
Променя се и контролно-пропускателния режим. Преди можеха да се ограничават чужденци и лица без гражданство. Сега ограниченията за преминаване на държавната граница ще важат за всички - физически лица, транспортни средства и товари. В стария Закон нямаше член за банките, сега обаче ще може да се въвежда ограничение или спиране на банковите операции.
 
Медиите ще преустановяват работа при военно положение. До сега се предвиждаше цензура, сега обаче работата на средствата за масова информация ще бъде забранена, гласят новите поправки. Освен това при военно положение жителите на Беларус ще бъдат подслушвани, следени и обискирани, без санкция от прокурора.
 
Униформените пък ще бъдат защитени и им се гарантира пълна амнистия за действията, докато обезпечават военния режим.
 
Политолози в Беларус коментират, че първоначално Законът е бил писан в случай на военен конфликт с друга държава. Сега обаче се трансформира по начин, който позволява той да влезе в сила и при протести в страната.
 
Въпреки скандалните поправки, новият закон със сигурност ще бъде приет, твърди Gazeta.ru От там припомнят, че от 1999 год. до сега всички законопроекти, внесени от Александър Лукашенко се приемат единодушно от депутатите. 
 
 
 
 
Снимка: vsekiden.com