Европейският парламент одобри на 11 септември поставянето на таван на производството на биогорива от традиционни източници и преминаването към ново поколение от горива от източници като водорасли и определени видове отпадъци. Мерките целят да намалят емисиите от парникови газове, дължащи се на засилващото се използване на обработваеми земи за отглеждане на растителни видове за биогорива.
"Приветствам решението на Парламента в полза на коректното отчитане на емисиите от парникови газове и на налагането на разумен таван на биогоривата от първо поколение. Това е важен сигнал, че подкрепата следва да се насочи към новите биогорива след 2020 г. Отчитането на ефекта от замяна на начина на ползване на земята е важен за последователността на европейската политика за климата", заяви докладчикът Корин Льопаж (АЛДЕ, Франция), след като измененият текст на подготвеното от нея законодателно предложение бе одобрен с 356 гласа за, 327 против и 14 въздържали се.
"Съжалявам обаче, че Парламентът не даде мандат за преговори, което щеше да позволи приключването на законодателното досие без допълнително забавяне и щеше да даде сигурност на бизнеса относно техните
инвестиции“, допълни тя.
Намаляване на неблагоприятния ефект за околната среда
Растящата употреба на обработваема земя за производството на суровини за биогоривата предизвиква увеличаване на емисиите от парникови газове. Научни изследвания показват, че тези емисии могат да намалят поне отчасти ползите от биогоривата за околната среда, когато се вземе предвид целият цикъл от тяхното производство до потреблението им.
Според настоящото законодателство страните-членки трябва да направят така, че възобновяемите енергийни източници да бъдат с дял от поне 10% от енергийното потребление в транспорта към 2020 г. Според приетия от ЕП текст биогоривата от първо поколение (т.е. тези, произведени от хранителни култури) не трябва да надхвърлят 6% от окончателното енергийно потребление в транспортния сектор към 2020 г.
Стимулиране на новите биогорива
Новите биогорива, произвеждани от източници като водорасли и определени видове отпадъци, ще трябва да бъдат с дял от поне 2,5% от енергийното потребление в транспорта към 2020 г. според одобрените от ЕП правила.
Снимка: http://greentech-bg.net