Близо 60 % от гласувалите 49,4 милиона гласоподаватели на днешния референдум в Република Турция са подкрепили конституционната реформа, предложена от управляващата проислямска Партия на справедливостта и развитието. Според правителството, реформата е необходима за укрепването на демокрацията и встъпването на страната в ЕС.
Referendum.1.jpg
Сегашната конституция е приета в началото на 80-те години, когато начело на властта в Турция бяха военните. Пакетът конституционни поправки, приет през май от турския парламент, внася 26 изменения в действащата конституция. Опозиционните партии обвиняват управляващата Партия на справедливостта и развитието, че с помощта на предложените реформите ще се опита да получи контрол над съдебната система.

justify;">Referendum

През 2008 година имаше голяма вероятност Конституционният съд да обяви тази партия извън закона заради опитите й да срине светската система в страната. Народнорепубликанската турска опозиционна партия, начело с Кемал Кълъчдароглу, оспори евентуалното провеждане на реформа в конституцията на Турция. За разлика от републиканците, прокюрдската Партия на мира и демокрацията призова за бойкот на референдума. В резултат от това, на редица места в Източна и Югоизточна Турция, както и в някои секции на Истамбул са направени опити за възпрепятстване на гласуването и се е стигнало до сблъсъци с полицията. Задържани са над 200 души за саботажи на референдума.. Очаква се днешният вот да понижи влиянието на армията и да даде приоритет на религията. Той е показателен за доверието, на което може да разчита партията на Реджеп Тайип Ердоган в предстоящите избори.