Предпазлива местна икономическа политика и свеждане на бюджетните дефицити до минимум договориха лидерите от групата Г 20 в Канада. Най-силните двадесет световни икономики трябва да преодолеят бюджетния си дефицит до три години, предава BBC.
Лидерите на Г 20 насочиха вниманието си и към банковия сектор като потенциален източник на доста неприятности за повечето държави, които са затруднени в момента от рецесията. Сливането на големите банкови вериги се отхвърли като вероятност за стабилизиране на кредитните институции. Държавниците в рамките на страните си обаче ще решават дали да има обединение и преструктуриране между филиалите на финансово нестабилни банки.
За да се предотвратят бъдещите проблеми с кредита и сигурността на банковата система, ще се въведат нови правила за паричния резерв. Осигурявайки достатъчно количество финансов резерв, банките все по-малко ще се нуждаят от държавна помощ и спасителни дофинансирания.
Конкретни цифри, които
банките ще трябва да спазват, ще бъдат обявени на следващата среща на Г 20, която е насрочена за ноември в Сеул.
Макар, че американският президент Барак Обама бе категоричен в мнението си, че свиването на бюджетните разходи не трябва да е в размери, които ще пречат на глобалния икономическя растеж, представителите на Англия, Франция и Германия отвърнаха, че са необходими драстични стъпки в свиването на дефицита. Такива действия обаче ще се отразят неминуемо на икономики като Аржентина и Бразилия, които разчитат на приходи от експорта към по-богати държави.
До ноември топикономистите на „големите двадесет” ще разработят правила за прозрачност в дейността на финансовите пазари и агенциите за кредитен рейтинг.
Над какво ще работи Г 20 до следващата си среща:
- Съкращаване на бюджетните дефицити;
- Укрепване на системите за социална защита и гаранции;
- Укрепване на финансовите системи и корпоративното управление;
- Структурни реформи при всички държави участници в Г 20;
- Балансиране на глобалното търсене и предлагане на стоки/услуги;
Снимка: ldsfreedom.wordpress.com