След 6 – годишна пауза ватерполистите на „Черноморец” сложиха край на сребърната си ера. Отборът - юноши младша възраст, воден от старши треньора Петър Йонов, спечели златния медал и купата за сезон 2016. Това е трета шампионска титла в историята на бургаския клуб, който от създаването си през 2008 г. в различните възрасти има спечелени 10 сребърни и 12 бронзови медала.

Само преди седмица сребро от държавното първенство спечели отборът момчета, воден от треньора Светозар Владков. До края на настоящия състезателен сезон ватерполистити ни ще играят за още отличия, като „Черноморец” участва в разпределението на медалите в още три възрасти. В края на седмицата финал на държавното първенство играят децата и девойките, след това идва ред на юношите старша възраст.

„Преди време казах, че сребърните медали не ни радват, а клуб, който не харесва среброто – това вече е класа. Шампионската титла идва след дълъг и упорит труд. Доста време бяхме вицешампиони, основни финалисти. Затова това злато ни радва. Първенството беше тежко, всички отбори играха сериозно срещу нас, комплименти за съперниците. Сега момчетата трябва да продължат да работят и защитят титлата и върха, който постигнаха. Благодаря за подкрепата на публиката и на родителите, които изживяха и изстрадаха тази победа с нас”, каза треньорът на шампионите Петър Йонов, който след награждаването по традиция беше изтласкан към басейна и заедно със своите възпитаници скочи във водата.

Шампионската купа и златните отличия на първенците връчи кметът на Бургас и член на УС на Българска федерация по водна топка Димитър Николов. В поздравлението си към победителите градоначалникът отбеляза, че шампионите са вдигнали много високо летвата и че се гордее с постиженията на бургаските ватерполисти. Мачовете на басейн „Флора” изгледаха още председателят на Постоянната комисия по спорт Калчо Белов и спорнсорът на СКВТ „Черноморец” Дилян Гроздев. Шампионската тила „Черноморец” отбеляза с шампанско и почерпка на басейна.

В крайното класиране след втория финал бургаският тим триумфира на първо място с 24 точки. Вицешампион стана съставът на "Локомотив Н.Н." - 21 т., а бронзът остана за КПС "Варна". В класирането на първата шестица следват: 4. "Славия - 15 т., 5. Комодор - 4 т. и 6. ЦСКА - 4 т. Местата до 10 заеха: 7. Аква спорт, 8. Тича, 9. Ботев 2000, 10. Локомотив /Русе/.

Резултати:

Черноморец- ЦСКА 16:7, КПС Варна - Комодор 5:4, Славия - Локомотив НН 4:7, Черноморец - Комодор 12:7, ЦСКА - Славия 12:16, КПС Варна - Локомотив НН 5:9, Славия - Черноморец 10:11, Комодор - Локомотив НН 3:9, ЦСКА - КПС Варна 9:7, Черноморец - Локомотив НН 8:7, Славия - КПС Варна 6:9, Комодор - ЦСКА 8:8, Славия - Комодор 16:8, ЦСКА - Локомотив НН 4:13, Черноморец - КПС Варна 2:4.

Шампионският състав на "Черноморец": Михаил Колев, Радослав Байчев, Виктор Узунов, Калоян Димитров, Иван Николов, Иван Синицин, Христо Ангелов, Марин Славов, Мартин Гаров, Никита Степанов, Стоян Вангелов, Радо Костадинов, Валентин Тончев, Евгени Енев, Мартин Пасков.