Развесели се, Тайланд! Това е заповед. Военната хунта, която завзе властта в страната миналия месец, няма планове да възстанови гражданското управление в скоро време.
Тя обаче започна официална кампания за връщане на нещо друго, от което според нея отчаяно се нуждае тази разделена държава, и то е щастие.
Проектът включва безплатни концерти, безплатна храна, съблазнителни танцьорки с предизвикателни камуфлажни къси поли, дори възможност да погалиш коне, докарани в центъра на Банкок с импровизирани конюшни и бали сено.
Наподобяващите панаир прояви са замислени с цел да подготвят почвата за помирение след десетилетие на политически катаклизми и преврати.
Критици обаче изтъкват, че проектът, целящ да накара хората да се чувстват добре, се осъществява успоредно със съвсем различна кампания, ръководена от хунтата – усилия за задушаване на всякаква съпротива срещу военния преврат на 22 май, с който беше свалено правителство, избрано от мнозинство от тайландските гласоподаватели преди три години.
Целта на проекта, наречен от армията "Да върнем щастието на хората", е да накара хората "да се отпуснат".
Тайланд е дълбоко разделен от около десетилетие. От едната страна са елитът, подкрепящата монархията върхушка в Банкок и Югът, които вече не могат да спечелят избори и казват, че демократичният процес е разрушен от "тиранията на мнозинството".
От другата страна е едно по-бедно мнозинство, концентрирано на север и североизток, което вижда как избираните от него правителства са сваляни едно след друго – с преврати и спорни съдебни решения.
Военният лидер Прают каза, че разделението го е принудило да вземе властта миналия месец. "Ние бяхме нещастни, така че трябваше да се запитам дали можем да позволим това да продължава", заяви той.
"Опитахме всичко, за да решим проблемите с мирни средства. Нищо не беше успешно", каза той. "Това, което правим днес, е опит да върнем всичко в нормалното му състояние. Възнамеряваме да върнем щастието на всички", заяви Прают.