Американският Hollywood и индийският Bollywood ще имат турски аналог – съобщава вестник „Хюриет”.
Министерството на икономиката на Турция назова приоритетните сектори, които могат да разчитат на подкрепа от държавата. Сред тях са кино, медицински туризъм, наука и образование.
В рамките на бюджета икономическото ще подкрепя приоритетно турските филмови продукции и техните автори на международна сцена.
Турският министър на икономиката обяви идеята за създаване на Turkeywood на среща между индийски и турски кинорежисьори още през 2011 година.
Така че, не е далеч времето, когато светът ще научи и за турския аналог на Hollywood и Bollywood.
Турското кино, както и българите са свидетели, в последните години стремително върви напред. Утвърждава се ново поколение режисьори, които създават хитови ленти. За разлика от нашумелите „екшъни” турското кино се фокусира върху лични съдби и общочовешки социални теми.
Само пред миналата година на престижни кинофестивали бяха отличени няколко турски филма, които донесоха признание и на техните създатели. „Златно лале“ за най-добър турски игрален филм на 31-ят международен кинофестивал в Истанбул получи лентата на Емин Алпер „Отвъд
хълма”, който бе наградени и на Азиатско-тихоокеанския фирмов фестивал в Бризбейн, Австралия. За най-добър турски режисьор бе посочен Зеки Демиркобуз за филма му „Под земята”.
В Бризбейн с награда за най-добър сценарий си тръгна Реис Челик за филма „Безмълвна нощ”.
Гласът на баща ми на Орхан Ешкильой и Зейнел Доган, драма в контекста на турско-кюрдския конфликт получи голямата награда на 19-я кинофестивал в Адана.
За „Имало едно време в Анадола” турският режисьор Нури Билге Джейлан получи голямата награда на журито на 64-я филмов фестивал в Кан. Сега лентата е сред основните претенденти за „Оскар” в категорията „Най-добър неанглоезичен филм”.
Семих Капланоолу, Заим Дервиш, Реха Ердем, Йешим Устаоглу, Сейфи Теоман също получиха подобаващо признание.
Турското кино заяви сериозна амбиция да се конкурира в света на филмовата индустрия и на фестивалите в Берлин, Ротердам, Сан Себастиан, Локарно...
По време на фестивала MENAR (Мiddle East & North Africa Region) само преди дни бургазлии също успяха да се уверят, че турското кино се е насочило към нови хоризонти.
Нищо чудно, че турското правителство проявява далновидност, поставяйки го сред приоритетите в икономическата си политика развитието на киноиндустрията.