
В документа, който се основава на допитване сред 39 000 души, се отбелязва, че подкрепата за демокрацията и пазарната икономика отслабва в по-развитите икономики на страните членки на ЕБВР , а в по-слабо развитите, сред които и Общността на независимите държавни (ОНД), има изненадващо повишаване на подкрепата за тези принципи.
В новите страни членки на ЕС от Източна и Южна Европа подкрепата за демокрацията и икономиката, основана на пазарните принципи, силно се е понижила, се посочва в доклада.
"До голяма степен това е резултат от понижаването на жизнения стандарт на хората. В същото време в много страни от
ОНД и държави от Южна Европа, които са успели по-ефективно да се противопоставят на сегашната криза, подкрепата за принципите на демокрацията и пазарната икономика се е увеличила по удивителен начин", се казва в документа.
Най-голяма подкрепа за демокрацията е отчетена в Турция, Черна гора, Монголия, Узбекистан, Албания, Таджикистан, Грузия, Казахстан, Беларус и Армения.
Много рязко е спаднала подкрепата за демокрацията в Словакия, Словения и Унгария.
ЕБВР посочва, че домакинствата в Централна и Източна Европа са били засегнати по-тежко от кризата, отколкото домакинствата в Западна Европа, тъй като имат по-слабо развити мрежи за социална защита, предпазващи населението от последиците при загуба на работно място.
Преди финансовата криза през 2008 година много потребители от Източна и Централна Европа са взели заеми във валута, след което са понесли ударите на рязкото поевтиняване на местните валути, отбелязва Ройтерс.
Снимка: http://dalje.com/