След 99 години отричане, Турия официално проговори за кървавите събития от 1915 год. и арменския геноцид. В навечерието на годишнината излезе изявление на турския премиер Реджеп Таийп Ердоган, в което за първи път се изказват съболезнования на наследниците на убитите.
В безпрецедентното за турските власти послание, с особено предпазливи фрази Еродган определя събитията от Първата световна война като „обща болка”.
„С надеждата и вярата, че нашите древни народи, които имат близки обичаи и традиции ще успеят заедно и по достоен начин да си спомнят за своето общо минало и за загубите, ние се надяваме, че душите на арменците, загинали при събитията от началото на 20 век ще намерят покой, а на техните внуци изказваме своите съболезнования”, се казва в изявлението на Ердоган.
Там се допълва също така, че последните години на Османската империя са били „сложен период, изпълнен с тежки събития”. Турският премиер предлага също така, днешният ден – 24 април да
бъде използван като възможност за свободно обсъждане на историческите събития, без те да се политизират.
Турция предлага още да се създаде съвместна експертна комисия, която да изучи събитията от 1915 год., като е готова да предостави за целта стотиците хиляди документи, с които разполага.
Непризнаването на арменския геноцид от страна на властите в Анкара е основната пречка за нормализиране на отношенията между Турция и Армения. При посещението си в Турция и френският президент Франсоа Оланд препоръча на властите да престанат да отричат масовото избиване на арменци.
Арменският геноцид се характеризира с масови кланета и насилствена депортация на повече от 1 млн. арменци, които са живеели в пределите на Осмманската империя в периода от 1915 – 1916 год. Репресиите над арменското население започват още в края на 19 век. Историческите данни сочат, че от 1895 до 1925 год. са избити 1 543 271 арменци като не са пощадени нито децата, нито жените.
Снимка: chronicle.bg